Piękny kot syberyjski, fot. Pixabay
Piękny kot syberyjski, fot. Pixabay

Kot syberyjski - cierpliwy wobec dzieci, polecany dla alergików

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

Kot syberyjski świetnie sprawdzi się jako kot rodzinny. Lubi być w centrum zainteresowania domowników i jest wyjątkowo delikatny wobec dzieci. Ale przyda się także jako domowy łowca myszy.

Najpopularniejszy kot w Rosji

Kot syberyjski - przez wiele lat uważany był za pospolitego dachowca, teraz jest obiektem pożądania. Panuje bowiem przekonanie, że koty tej rasy nie uczulają ludzi tak jak koty innych ras, ponieważ w jego ślinie jest mniej białka wywołującego alergie (FelD1).

Ewolucja kota syberyjskiego przebiegała bez udziału człowieka. Początki rasy datuje się na XVII w., choć niektóre źródła podają nawet XI w. Pochodzi z Syberii i dlatego jest jednym z najczęściej występujących kotów domowych w Rosji. Używano go do stróżowania, ponieważ potrafił ostrzec mrukiem przed nieznajomymi. Jest również bardzo dobrym myśliwym i wyłapuje gryzonie w gospodarstwie. Do Polski koty tej rasy trafiły w 1989 roku.

image
Małe kociaki są słodkie.

Miły i puchaty

Kot syberyjski ma piękne futerko. Należy do gatunku półdługowłosych. Na szyi włos tworzy charakterystyczny kołnierz, ogon również jest puchaty. Na nogach ma obfite "portki". Wyglądem przypomina trochę kota rasy Maine Coon, ale jest zdecydowanie mniejszy. Koty syberyjskie ważą do 7 kg (kocury są trochę większe od kotek). Występują w różnych odmianach kolorystycznych - od niebieskiego po kremowy, może się zdarzyć również syberyjski pręgowany. Koty tej rasy rosną bardzo długo, bo aż 3 lata.

image
Futro kota syberyjskiego wymaga pielęgnacji.

Skacze po meblach

Koty syberyjskie są przyjacielskie i towarzyskie, ale podobnie jak koty rasy Ragdoll, zachowały coś ze swojej dzikiej natury - mianowicie zamiłowanie do wspinania się. Zatem jeśli nie chcesz, by kot tej rasy skakał ci po meblach i firankach, powinieneś zapewnić mu półki i drapaki, najlepiej takie po sam sufit, po których mógłby się wspinać i tępić pazury. 

image
Kot syberyjski uwielbia łazić po meblach.

Lubi wychodzić z domu

Koty syberyjskie są też odważne, pełne temperamentu i ciekawskie. Chętnie uczestniczą w życiu rodziny, obserwując różne czynności, ale nie są przy tym natrętne. Mogą mieszkać w bloku, choć chętnie pospacerowałyby na zewnątrz, dlatego sporo kotów tej rasy lubi być kotami wychodzącymi. Zdarza się, że ze swoich wypraw przynoszą "trofea" w postaci upolowanych ptaków czy gryzoni. 

image
Kot syberyjski lubi wychodzić z domu.

Cierpliwy wobec dzieci

Koty syberyjskie są bardzo uczuciowe. Pozostawione na długo same bardzo tęsknią za właścicielem. Nie mają w sobie krzty agresji, są bardzo delikatne, jeśli chodzi o dzieci. Wykazują się wobec nich ogromną cierpliwością. Nie są samotnikami - chętnie przebywają w towarzystwie innych zwierząt. Są też inteligentne - możemy je nauczyć paru sztuczek, chętnie bawią się w aportowanie zabawek. Dobrze znoszą kąpiele.

image
Koty syberyjskie są towarzyskie

Choruje na serce

Jako rasa żyjąca w dość trudnych warunkach atmosferycznych, kot syberyjski jest dość odporny. Żyje około 12 lat. Najczęściej spotykanym problemem zdrowotnym jest kardiomiopatia przerostowa, czyli przerost mięśnia sercowego, co jest chorobą genetyczną u kotów tej rasy. Wymagają też dobrze zbilansowanej diety i dobrej jakościowo karmy.

image
Koty tej rasy czasem chorują na serce.

źródło: koty.pl, cowsierscipiszczy.pl, zdjęcia pixabay

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (23)

Inne tematy w dziale Rozmaitości