Wzrasta niebezpieczeństwo wybuchu wojny światowej, a żołnierze niemieccy kierują się w stronę Rosji – mówi politolog i historyk Reiner Braun.
Można powiedzieć, że od czasu kryzysu, związanego z rewolucją na kubie, nie było takiego zagrożenia wojną jak to jest obecnie. Jest ciągła konfrontacja między NATO i Rosją, i są konflikty na różnych kontynentach.
Od lat 1990-tych Bundeswehra nie jest już armią obronną – kontynuuje Reiner Braun. – Mija właśnie 25 lat niemieckiej polityki interwencyjnej, rozpoczętej w Somaliii. Mówimy o armii, która może być użyta w każdym miejscu na świecie, gdzie chodzi o tzw. niemieckie interesy. I w ostatnich latach jest to armia, która w najbardziej agresywny sposób jest nastawiona na marsz w kierunku wschodnim.
Mówi dalej historyk: Nie mógłbym sobie kiedyś wyobrazić, że niemieckie oddziały i niemieckie czołgi będą stacjonować znowu tylko 150 km od St. Petersburga. Ale to jest rzeczywistość: niemieckie oddziały są znowu w krajach bałtyckich z kierunkiem uderzenia na wschód.
Dziennikarz: Von der Leyen (ministerka obrony) chce wynająć za okrągły miliard euro izraelskie drony typu ‚Heron TP’. Dlaczego jest ten deal tak ostro krytykowany przez opinię publiczną?
Reiner Braun: Chodzi o wejście nowego typu broni. Jak dotąd nie mamy rażących dronów. Te drony oznaczają wojnę przeciw cywilom, przeciw niezaangażowanym z niemieckiej ziemi. Stą ta w pełni uzasadniona krytyka. I o czym nie możemy zapominać: jeśli Niemcy sprawią sobie tę broń, to inne kraje uczynią to samo. I rozpocznie się wyścig zbrojeń i zakupów nowej technologicznie broni, przy użyciu której dowództwo nie jest już częścią wojny. Jest ono poza obszarem działań wojennych, wydaje rozkazy wkroczenia do akcji i ewentualnie rozkazy strzelania. To jest ogromnie niebezpieczny rozwój, który trudno dziś ogarnąć i ocenić w całości.
Dziennikarz: Spójrzmy na cel wyznaczony przez NATO: podniesienie wydatków na zbrojenia do dwóch procent PKB [w Polsce jest już ponad 2%, w Niemczech – około 1,15% – przypis ZB]. W taki sposób byłyby Niemcy największą siłą militarną w Europie. Wydawałyby na zbrojenia więcej niż Rosja. Czy da się temu przeszkodzić?
Reiner Braun: Czy pierwsze miejsce czy drugie – zobaczymy. Bo prezydent Francji Macron zadaje sobie wiele trudu w sprawie militaryzacji Europy. Ale porównanie z Rosją jest trafne. Historyczie patrząc, było tak raz, że wydatki na zbrojenia w Niemczech były większe niż w Rosji. To działo się w czsie niemieckiego faszyzmu. To musi głęboko niepokoić.
Jeśli chodzi o amerykańską broń atomową, znajdującą sie w Niemczech, to planuje się ją modernizować. To słowo ‚modernizacja’ jest znowu kłamstwem; chodzi o wymianę dotychczasowej na nową generację broni atomowej. I ta broń, znajdująca się na terenie Niemiec, wyposażona w najnowsze rakiety nośne, może dosięgnąć Rosję. Jest to więc broń ofensywna, która na pewno wywoła rosyjską reakcję.
Przetłumaczył: Zygmunt Białas
Niemiecka wersja: https://de.sputniknews.com/politik/20180428320505280-weltkrieg-ruestung-ausgaben/
Inne tematy w dziale Polityka