
Aleksis Cipras i Pablo Iglesias
Tytuł niemieckiego tekstu: "Hiszpania marzy o obcięciu długów i spogląda zazdrośnie na Grecję"
Żądania Ciprasa, szefa greckiej partii Syriza, o daleko idące umorzenie długów wywołało głośne echo w hiszpańskiej prasie. Zostało podjęte, propagowane przez greckiego polityka, znaczenie nowych rokowań w sprawie zadłużenia.
Hiszpańska gazeta "El Pais" tytułuje swój artykuł "Syriza walczy o początek końca programu oszczędnościowego" i przedstawia greckie stanowisko. Że te propozycje są przykładowe dla Hiszpanii, podkreśla Cipras w swej mowie:
"Żeby wszyscy wiedzieli: będą rokowania, będą uzgodnienia nie tylko w Grecji, lecz w całej Europie - cytuje "El Pais" Ciprasa, przekonanego o zwycięstwie wyborczym. - Lewica zwycięży więc w Grecji, Hiszpanii i w Irlandii".
Syriza określa cenę za odstąpienie Aten od przymusu oszczędnościowego na 1,3 mld euro. Tyle kosztowałby grecki program pierwszej pomocy, dzięki któremu odbudowano by podstawowe zaopatrzenie w żywność, elektryczność i mieszkania dla biednej ludności, a także podniesiono by płacę minimalną oraz pokryto odsetki od kredytów prywatnych.
Planowane jest też ponowne upaństwowienie sprywatyzowanych przedsiębiorstw zaopatrzeniowych. To są propozycje, które przekonują Hiszpanów. Aleksis Cipras wie i to podkreśla. Cytuje przychylne mu komentarze i wskazuje na wiatr przemian, który wieje z Grecji do Europy Południowej. Wspomina przy tym o Podemos - hiszpańskiej partii protestu i o Zjednoczonej Lewicy (Izqierda Unida):
"25 stycznia rozpocznie się nowy etap. Po zwycięstwie Syrizy zwycięży hiszpański naród, reprezentowany przez Podemos i Izquierda Unida. W następnym roku zaś będzie zwycięstwo Irlandii" - mówi grecki polityk.
Wybory parlamentarne w Hiszpanii odbędą się w końcu 2015 roku. Według najnowszych badań opinii społecznej prowadzi, założony tuż przed ostatnimi wyborami do PE, partia Podemos, której program wykazuje liczne podobieństwa do założeń Syrizy. Wyrzucić z hiszpańskiej konstytucji punkt, dotyczący "hamulców zadłużeniowych", jest żądaniem, który został podjęty też przez partię opozycyjną PSOE.
Cytowany chętnie przez prasę hiszpańską polityk grecki Aleksis Cipras jest pewien, że mimo 'kampanii strachu', kierowanej przeciw jego partii, ma większość Europejczyków za sobą. Mówi przy tym: "Każdy jest świadom tego, że nie z powodu lewicy jest Europa w niebezpieczeństwie, lecz z powodu ekstremalnego liberalizmu - polityki Angeli Merkel".
Przetłumaczył: Zygmunt Białas
Link do niemieckiej wersji: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/01/05/spanien-traeumt-vom-schulden-schnitt-und-blickt-neidvoll-auf-griechenland/