Zygmunt Białas Zygmunt Białas
1678
BLOG

1. Rok temu zmarł dr Dariusz Ratajczak

Zygmunt Białas Zygmunt Białas Polityka Obserwuj notkę 83

Doktor historii Dariusz Ratajczak, którego zwłoki znaleziono 11 czerwca ub.r. w samochodzie na parkingu w Opolu, mówił: "Każdy szanujący się historyk jest z natury rzeczy rewizjonistą. Bo zadaje sobie pytania: czy aby na pewno?" Spróbujmy pójść za jego wskazówką i zadać kilka pytań dotyczących życia i śmierci człowieka noszącego przez dziesięć lat piętno kłamcy oświęcimskiego. Ale może zaczniemy od początku.

Dariusz Ratajczak urodził się w 1962r. w Opolu. Był synem znanego adwokata Cyryla Ratajczaka, który w czasach PRL bronił braci Kowalczyków oskarżonych o wysadzenie auli WSP w Opolu. Dariusz ukończył kierunek historii na uniwersytecie w Poznaniu, po czym podjął pracę naukowo - dydaktyczną na Uniwersytecie Opolskim. W 1997r. obronił pracę doktorską, której promotorem był prof. Stanisław Nicieja. Jako młody pracownik naukowy i nauczyciel akademicki zdobył sobie szacunek i uznanie przełożonych oraz sympatię i zainteresowanie przedmiotem wśród studentów.

Wiosną 1999r. wydał w nakładzie własnym stustronicowy zbiór esejów pt. "Tematy niebezpieczne". Znalazła się tu także licząca cztery strony praca "Holocaust to mit?" Zacytujmy krótki fragment:

"Od połowy lat 70-tych holocaust, traktowany jak religia, jako coś wyjątkowego, nie mającego precedensu w dziejach świata, zaczyna spotykać się z odporem ze strony historyków - rewizjonistów. Krytykują oni nie tylko jego wyjątkowość, ale także rewidują dotychczasową wersję wydarzeń. Innymi słowy poddają rewizji oficjalnie podawaną liczbę Żydów zgładzonych podczas wojny, a także sposoby ich uśmiercania.

W rozwoju rewizjonizmu holocaustu, po wcześniejszych wystąpieniach Paula Rassiniera (ten więzień Buchenwaldu i Dory zakwestionował jako pierwszy istnienie komór gazowych w obozach koncentracyjnych) i prof. Roberta Faurissona (za głoszenie poglądów, że oficjalna wersja eksterminacji Żydów jest nieprawdziwa 'wyleciał' z pracy na Uniwersytecie w Lyonie. Potem miał sprawy sądowe i kłopoty z różnymi postępowymi 'bombiarzami' - typowy to sposób rozprawiania się z rewizjonistami; doświadczył tego również autor 'Wojny Hitlera' - David Irwing), przełomem stała się sprawa kanadyjskiego rewizjonisty Ernsta Zuendela. W 1985r. postawiono go przed sądem za wydanie broszury autorstwa Richarda Verralla 'Czy naprawdę zginęło 6 milionów Żydów?"

Jeden egzemplarz "Tematów niebezpiecznych" z własnoręczną dedykacją doktora otrzymał jego promotor, ówczesny rektor uniwersytetu prof. St. Nicieja. Po miesiącu nastąpił medialny atak ze strony "Gazety Wyborczej", która domagała się usunięcia D. Ratajczaka z uczelni.

 

PS.  Notka ta i dwie następne są, po dokonaniu drobnych korekt, przedrukami moich tekstów wydrukowanych w końcu sierpnia ub.r. w "Salonie 24".

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (83)

Inne tematy w dziale Polityka