Mateusz Cibor Ciborowski Mateusz Cibor Ciborowski
204
BLOG

Co nam przyniesie nowy 2018 rok?

Mateusz Cibor Ciborowski Mateusz Cibor Ciborowski Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Z reguły takie jak te rozważania sprawdzają się jedynie częściowo. Jednak tradycyjnie w kilku zdaniach spróbujmy zastanowić się, co przynajmniej potencjalnie może w życiu społeczno politycznym przynieść nam rozpoczęty 2018 rok.

Nowy anno domini 2018 to obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska po 123 latach stała się wolna, opadły kajdany zaborczej niewoli. Wszyscy Polacy stali się wolni, bez względu na to jak rozumieli odzyskanie wolności i jaką widzieli Polskę wolną w tym jednym momencie rządu jedności narodowej Jana Paderewskiego uznanego przez społeczność międzynarodową.

Stajemy dziś u progu 2018 roku w 10 miesięcy przed okrągłą datą odzyskania niepodległości w roku tych obchodów z pytaniem, czy potrafimy stanąć razem my Polacy zjednoczeni w hołdzie tym, którzy przez 123 lata walczyli o tą wolność.

Czy przy Grobie Nieznanego Żołnierza o tradycyjnej godzinie 12.00 symbolicznego 11 listopada staniemy razem zjednoczeni pokazując jak Polska jest dla nas wszystkich ważna. Jak ważna jest też pamięć o tych, którzy o tą wolność walczyli.

Czy zawłaszczymy te obchody doraźną walką polityczną a sam dzień 11 listopada zamienimy w datę wiecu wyborczego wyborów samorządowych czy referendum konstytucyjnego jak twierdzą niektórzy.

Początek roku przynajmniej jak to wynikało z grudniowych wypowiedzi premiera Morawieckiego ma nam przynieść rekonstrukcję rządu. Czy jednak ona rzeczywiście nastąpi i czy będzie tak daleko idąca jak byśmy jej oczekiwali.

Rok 2018 to także zimowe igrzyska olimpijskie. Czy powtórzymy sukcesy skoczków, łyżwiarzy oraz czy będzie to olimpiada pięknego schyłku kariery Justyny Kowalczyk?

Większe emocje kibiców z całą pewnością rozpalać będą piłkarskie Mistrzostwa świata w Rosji gdzie apetyty Polaków są dużo większe niż w ostatnich latach. Ostatnie mistrzostwa Europy we Francji sprawiły, że nasze apetyty zaczęły rosnąć.

Grupę z: Senegalem, Kolumbią i Japonią mamy nieco egzotyczną, ale trzymamy naturalnie kciuki za drużynę biało czerwoną. I tu możemy być pewni, że bez względu na polityczne zapatrywania będziemy chcieliby drużyna trenera Nawałki zaszła jak najwyżej.

Wracając do polityki z pewnością nadal procedować się będzie sprawa badania w Polsce i być może na Węgrzech praworządności w odniesieniu do prawa europejskiego. Bez względu na wyniki tych działań z pewnością nowy budżet europejski nie da nam tak wiele jak dwie poprzednie jego perspektywy. Tak to jest, gdy chce się z Unii tylko brać a niczego do wspólnoty nie dawać.

W kraju najbliższe miesiące przyniosą nam kampanię wyborczą do samorządów. Wybory z jednej strony pokarzą nastroje społeczne a co ważniejsze pozwolą na utrzymanie lub przejęcie władzy przez największe ugrupowania.

Warto też mieć na uwadze, że większość rządząca zmienia pod kontem swoich preferencji wyborczych prawo wyborcze łącznie z prawodawstwem o Państwowej Komisji Wyborczej.

Rok 2018 to okrągła rocznica wyboru Jana Pawła II na stolicę piotrową. Mógłby to być dobry czas na refleksję nad dziedzictwem papieża Polaka, jaki nam pozostał po latach. Jednak mam tu na myśli spokojne rozważania pokazujące tak blaski jak i cienie tego pontyfikatu, co jest naturalnie trudne przy całej wielkości i świętości Wojtyły.

Kolejna rocznica to obchody marca 1968 roku i tego wszystkiego, czego stały się początkiem.

W Unii Europejskiej rok 2018 został ogłoszony rokiem dziedzictwa kulturowego. To ważne by tego nie przegapić i myśleć o kulturze europejskiej, w której nasza zajmuje poczesne miejsce.

Czy najbliższe 365 dni pozwolą nam wznieść się ponad polityczne podziały i myśleć o dobru Polski? Czy można mieć dziś takie marzenie Noworoczne?

A dalej widziałem pod słońcem, że to nie chyżym bieg się udaje, i nie waleczni w walce zwyciężają. Tak samo nie mędrcom chleb się dostaje w udziale ani rozumnym bogactwo, ani też nie uczeni cieszą się względami. Bo czas i przypadek rządzi wszystkim.” (Koh.9,11)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo