Mateusz Cibor Ciborowski Mateusz Cibor Ciborowski
629
BLOG

Pytania o bezrobocie

Mateusz Cibor Ciborowski Mateusz Cibor Ciborowski Polityka Obserwuj notkę 4

Od prawie tygodnia w stolicy Szwecji Sztokholmie mają miejsce zamieszki. W biedniejszych dzielnicach zamieszkanych głównie przez emigrantów doszło do zamieszek, których przyczyną było zabicie przez policję 69 letniego emigranta.

Ludność napływowa tłumaczy, że policja ich wyzywa i odnosi się bez szacunku.

Policja twierdzi, że mężczyzna był uzbrojony i strzelał do stróżów prawa.

Dane statystyczne podają, że 20% młodzieży nastoletniej pochodzącej ze środowisk emigranckich nie pracuje ani się nie uczy.

Państwo opiekuńcze

Szwecja, w której podatki są jednymi z największych w Europie prowadziła przez wiele lat politykę liberalną w stosunku do emigrantów oraz działania pro społeczne wobec swoich obywateli.

Jak pokazują statystyki i ostatnie wydarzenia państwo opiekuńcze zawodzi.

Oczekiwania

Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie są, więc oczekiwania społeczne a zwłaszcza tej części społeczeństwa, która jest beneficjentem pomocy społecznej płynącej z bardzo wysokich podatków, jakie płaci całe społeczeństwo.

Brak intratnej pracy związane z zachłyśnięciem się powszechnym konsumpcjonizmem.

Ile i jakiej klasy telefonów komórkowych musi mieć 4 osobowa rodzina nie tylko emigrantów i nie tylko w Szwecji.

Nie tylko Szwecja

W Hiszpan bezrobocie w grupie społecznej poniżej 30 roku życia wynosi 50%.

Brak perspektyw młodzieży oraz trwały brak pracy prowadzi do ogromnej frustracji społecznej. Wielu młodych ludzi z wykształceniem przynajmniej na papierze nie ma pracy, perspektyw, stabilizacji, sensu życia nie wiadomo do kąt doprowadzi Unię Europejską.

Jak się wydaje nie doceniamy przemian społecznych, jakie dzieją się w ostatnich latach na naszych oczach.

Przypomnijmy sobie, że jeszcze ponad 100 lat temu socjaliści walczyli o prawa robotników do 8 czy 10 godzinnego dnia pracy, zakazu pracy dzieci.

Tak, więc wówczas bieda i nieadekwatne wynagrodzenie do ogromu pracy były wyzwaniami, jakie dziś znajdują się na kartach podręczników historii.

Robotnicy żyli wówczas na skraju nędzy i poniżej tego, co dzisiaj nazwalibyśmy minimum socjalnym.

Przez ponad 100 lat to minimum socjalne w Europie znacząco się podniosło i palącym problemem jest dziś nie wyzysk pracowników, choć i on istnieje, ale brak pracy, brak perspektyw na znalezienie i podjęcie pracy.

Mamy, więc miliony ludzi, którzy nie pracują, nie mogą znaleźć pracy, w konsekwencji przestają chcieć pracować a co chyba najgorsze nie potrafią pracować, bo już przez ostatnie kilka lat ułożyli sobie życie na garnuszku socjalnym bez pracy.

Pytanie chyba retoryczne należy postawić na zakończenie:

"Gdzie jest granica minimum socjalnego?

Ile telefonów komórkowych ma finansować opieka społeczna 4 osobowej rodzinie i jak szybki Internet z iloma kanałami TV kablowej w pakiecie?

A dalej widziałem pod słońcem, że to nie chyżym bieg się udaje, i nie waleczni w walce zwyciężają. Tak samo nie mędrcom chleb się dostaje w udziale ani rozumnym bogactwo, ani też nie uczeni cieszą się względami. Bo czas i przypadek rządzi wszystkim.” (Koh.9,11)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka