Jak zwykle ostatnie tygodnie roku to nawał pracy wszelakiej. Stąd i czasu na blogowanie brakuje. Jednak by całkiem nie zaniedbać salonu, to kilka refleksji o zakończonym właśnie V Kongresie Kociewskim.
Kilka, a dokładnie dwie. Pierwsza to taka, że jednak widać, że można robić ciekawe rzeczy bez oglądania się na błogosławieństwa władzy wszelakiej. Duża część wydarzeń tego Kongresu, który trwał kilka miesięcy i objął ponad dwadzieścia różnych inicjatyw, zrobiona została siłami głównie społecznymi, co ciekawe najczęściej bez udziału nawet samorządowych finansów.
Druga zaś dotyczy uchwały kongresowej, czyli pewnego apelu, jaki zawsze jest formułowany na koniec tego typu przedsięwzięć. I z dość ograniczonej listy takowych postulatów niezwykle ciekawie brzmi hasło o zmianach granic okręgów wyborczych do sejmiku wojewódzkiego.
Na głębsze refleksje przyjdzie jeszcze czas. Zaś teraz z kronikarskiego obowiązku link do relacji z ostatnich wydarzeń V Kongresu Kociewskiego:
1. Konferencji o polskich regionalizmach w Tczewie:
http://www.kaszubi.pl/aktualnosci/aktualnosc/id/1186
2. Zakończenia V Kongresu w Nowem:
http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=476904a3bf128cb7&title=V-Kongres-Kociewski-dobiegl-konca
No i tekst wspomnianej uchwały:
Uchwała V Kongresu Kociewskiego
Kociewie, jeden z najważniejszych i najbardziej aktywnych regionów w Polsce, szczyci się długą i ciekawą historią, własną mową i dorobkiem twórczym, bogatą kulturą duchową i materialną, piękną tradycją. Stanowią one mocny fundament tożsamości dla każdego pokolenia i zachętę do dalszego wzbogacania dziedzictwa przodków. Kociewiacy przez stulecia z wielkim oddaniem pracując na rzecz Małej Ojczyzny wnosili swój znaczący wkład w dzieje Polski. Nie szczędzili krwi i ofiar w obronie polskości w czasie zagrożeń, zaborów, wojen i okupacji. Oddawali swój trud, talenty i gorące serca dla jej rozwoju gospodarczego, kulturowego i społecznego.
My, uczestnicy V Kongresu Kociewskiego, jako kontynuatorzy dorobku poprzedników, w trakcie prac kongresowych sformułowaliśmy wnioski i wyzwania, mające rozwijać przez kolejne lata nasz regionalizm. Stawiając sobie za cel rozwój kulturowy, społeczny i gospodarczy będziemy dążyć i apelujemy do władz samorządowych i państwowych o:
1. Wprowadzenie systemowych rozwiązań w edukacji regionalno-patriotycznej, poprzez opracowanie strategii edukacyjnej na poziomie samorządów, jak i rozwiązań prawnych obejmujących całą Polskę. Pragniemy także dalszego rozwijania wśród nauczycieli i wychowawców przekonania o konieczności upowszechniania wiedzy o regionie;
2. Podjęcie działań mających na celu ochronę i promocję mowy kociewskiej;
3. Rozwijanie współpracy organizacji regionalnych, zainteresowanych działaniami na rzecz Kociewia i całego Pomorza, w celu stworzenia sieci regionalistów, promowania etnodizajnu kociewskiego i dalszego budowania marki „Kociewie”;
4. Wzmocnienie reprezentacji Kociewia w sejmikach wojewódzkich, zwłaszcza poprzez stworzenie kociewskiego okręgu wyborczego w województwie pomorskim;
5. Wspieranie i rozwój kultury regionalnej. Kultura jest fundamentem kapitału społecznego, bez którego nie jest możliwy rozwój społeczności lokalnych, zwłaszcza rozwój ekonomiczny. Chcemy zabiegać o to, by kociewscy samorządowcy doceniali fundamentalną rolę kultury dla funkcjonowania społeczności, którym przewodzą, a środki wydawane na działania kulturalne traktowali jako mądrą inwestycję.
My, Kociewiacy, zebrani w dniu 4 grudnia 2015 roku w Nowem, na zakończenie V Kongresu Kociewskiego przyjmujemy niniejszą Uchwałę przez aklamację.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo