i po raz trzeci obejmie najważniejszy urząd w państwie (wiem, wiem - Putin jest prezydentem, Tusk premierem ale waga urzędów podobna).
Pytanie właściwie nie dotyczy podobieństwa kandydatów - bo o obu pisze się jak o władcach absolutnych - ale o pokrewieństwie demokracji polskiej i rosyjskiej. W żadnym z krajów parlament nie jest podmiotem polityki ale jej przedmiotem w rękach wybrańców narodu(ów). W obu krajach mamy do czynienia z przykładami wykorzystywanaj bardziej lub mniej legalnych narzędzii służących do utrzymania władzy. W obu krajach większość mediów popiera władzę a w przypadku Polski aktywnie niszczy główną siłę opozycyjną.
Czy Tusk ma szansę pójść w ślady Putina - chyba nie. Otóż premier III RP albo nie ma szczęścia albo jest zwyczajnie nieudolny. Putin doprowadził Rosję do stabilizacji i wrócił krajanom poczucie dumy z własnego kraju. W przypadku Tuska rzecz ma się zgoła odwrotnie - Polakom żyje się coraz gorzej a wstyd z nieudolności rządzącej partii pęcznieje jak balony z napisami EURO2012. Im bliżej mistrzostw kontynentu w piłce nożnej tym bardziej wielu z nas obawia się kompromitacji: nieprzejezdne autostrady, katastrofalna sytuacja na kolei a do tego rośnie bezrobocie a więc i przestępczość będzie coraz wyższa.
Być może Tuskowi uda się pójść w ślady przywódcy innego europejskiego mocarstwa - Herr Schrödera i otrzyma przyjemny stołeczek w jakimś międzynarodowym konsorcjum? Albo przynajmniej ciepły brukselski fotelik?
If you are neutral in situations of injustice, you have chosen the side of the oppressor. Desmond Tutu
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości