Salon24 stał się zatoczką na oceanie bezbrzeżnej ignorancji, po którym graują piraci, korsarze, poszukiwcze przygód i tułają się rozbitkowie. Ludziom się wydaje, że coś niby wiedzą, ale to są stereotypy lub okruchy wiedzy kiedyś nabytej w szkole, fragmentaryczne i zdezaktualizowane.
Ignorancja dotyczy głównie czterech obszarów:
1. wiedzy o społecznej naturze ludzkiej, organizacji społeczeństwa i wynikającej z niej kwestii indywidualizmu
2. wiedzy o ewolucji i historii
3. wiedzy o biologii i kulturze
4. wiedzy o umyśle
Jeżeli istnieje ewolucja i historia, to przebiegają one w środowisku społecznym i świadczą o rozwoju umysłu pod wpływem społeczeństwa, trzeba zatem poznać mechanizmy tego rozwoju. Jakie jest biologiczne i niebiologiczne podłoże rozwoju ?
Historia dostarcza nam przekonujących dowodów na rzecz rozwoju, a to świadczy, że umysł człowieka miał inny kształt kiedyś niż obecnie. Co sprawiło, że umysł się rozwija ?
Popatrzmy na zakres wolności w cywilizacji Zachodu teraz, 500 lat temu 2000 lat temu i 5000 tysiecy lat temu. Faktem jest, że na Zachodzie funkcjonuje instytucja wolności osobistej, politycznej. A 500, 2000, 5000 lat temu nie istniała. Dlaczego kiedyś nie istniała a teraz istnieje ? Nigdy coś nie powstaje z niczego.
Pojawia się oczywiste pytanie o przyczynę braku wolności w określonej społeczności. Widać wtedy wyraźnie, że to mechanizmy społeczne/ kulturowe o tym decydują i dzięki nim wolność zostaje zinstytucjonalizowana w prawie. Nieucy powiedzą, że to ktoś, tajemniczy ktoś, w jakiś tajemniczy sposób, im wolnośc odebrał. Ale pozostaje jeszcze pytanie: gdzie się mieści wolność w umyśle jednostki ? Nie ma innej możliwości niż odpowiedź, że w umyśle. Ale gdzie w umyśle ? A potem kolejne pytanie: a gdzie była wolność w umyśle 500, 2000 i 5000 lat temu ?
Fakty historyczne pokazują, że wolności nie było, że wolność jest efektem rozwoju.
A co to nam się rozwija w umyśle, że nagle pojawia się wolność, której wcześniej nie było ?
Odpowiedź jest oczywista - w umysle jest komponent wolicjonalny, który podlega ewolucji. A jak się nazywa ten komponent ? Wolą się nazywa. Wola podlega społecznemu rozwojowi i ulega przekształceniu w wolną wolę, dzięki czemu pojawia się w systemie społecznym wolność osobista. Czyli mamy ewolucję od woli do wolnej woli. Wola ma podłoże biologiczne, ale mechanizm jest kulturowy i to on przekształca wolę w wolną wolę. Na tym polega rozwój wszystkich cech ludzkiego umysłu.
A jaki to jest ten tajemny mechanizm przekształcający wolę w wolną wolę ? Kulturowy - chrześcijański dogmat o wolnej woli zainicjował to przekształcenie.
A salonowicze nie myślą, powtarzają utarte stereotypy lub hasła propagandowe.
Ale na tym nie koniec. Wolność jest atrybutem cywilizacji Zachodu, opartej na chrześcijaństwie. W innych cywilizacjach wolność nie występowała i nie występuje. A nawet obecnie, na Zachodzie, wolność jest atakowana przez, o dziwo, liberałów, których ideologia kiedyś opierała się na postulacie wolności. Ale pod wpływem pewnych mechanizmów społecznych liberałowie ten postulat odrzucili i to możemy obserwować naocznie. A ignoranci łapią się za głowę i nie rozumieją o co chodzi.
Rozwój przebiega jako efekt działania ewoluującego genotypu reagującego na bodźce społeczne. Rozwój jest efektem współdziałania genów i kultury, bo genom jest zbyt mało pojemny by mógł pomieścić tak szeroki wachlarz zakodowanych umiejętności ludzkich i poszerzenie następuje dzięki interwencji bodźców kulturowych.
Przeciętny salonowicz nie ma pojęcia o działaniu umysłu, który posiada. To rzecz niesłychana. Zachowania swoje czy innych tłumaczy frazą "Bo tak chciałem", a zachowania wyskakują mu z wnętrza jak kukułka ze starego zegara. Nic nie wie o mechanizmach umysłu, a jeśli nawet w nie uwierzy, to nadal będzie uważał, że za sterami mechanizmu siedzi jakiś homonculus kręcący kółkami i naciskający przyciski i w ten sposób produkuje zachowania i myśli.
A sens tej notki polega na tym, by wykazać, że nie da się merytorycznie mówić o polityce bez uwzględnienia wszelkich uwarunkowań społecznych. Niestety wielu salonowiczom się wydaje, że jest inaczej.
Inne tematy w dziale Kultura