zetjot zetjot
217
BLOG

Niezbędna dwutorowa aktywnośc polityczna

zetjot zetjot Polityka Obserwuj notkę 15

W salonie, wśród  zwolenników prawicy rozlegają głosy ludzi, jak @ carcajou,  wyrażające pretensje wobec PISu czy kandydata  Nawrockiego.

Otóż należy wziąć pod uwagę, że PIS jest partią polityczną walczącą o władzę w niedemokratycznym środowisku krajowym i europejskim, co trzeba brać szczególnie pod uwagę. Unia nie jest organizmem demokratycznym i stwierdził to J.D.Vance, którego trudno podejrzewać o to, że jest pisowcem opowiadającym jakieś banialuki. Prawda wyszła na jaw i trzeba ją uwzględniać.

Jest rzeczą oczywistą, że PIS też musi przedstawiać własny program. Ma więc trzy zadania: aktywny udział w  utrudnianej celowo, strukturalnie  walce politycznej, pracę nad programem i kontakt ze społecznością. Program nie może być programem wymyślonym przez działaczy partii, musi być oparty na postulatach zgłaszanych przez społeczeństwo.

Pojawia się więc pytanie: skąd mają się wziąć postulaty, jeżeli społeczeństwo jest mało aktywne i oczekuje, że PIS je uszczęśliwi bez jego udziału ? Tę postawę najlepiej widać w urojonym pomyśle realizowania polityki PIS bez PISu. Tak więc partia polityczna musi się opierać na oddolnym, spontanicznym ruchu społecznym, z którego aktywności może czerpać pomysły programowe.

Weźmy przykład najnowszy: pojawiły się protesty pod marketami Lidla przeciwko budowie wielkich magazynów tej firmy w Gietrzwałdzie. I to jest taki właśnie przejaw działalności społeczeństwa obywatelskiego. I powinna to być regularna dzialalność prowadzona na szeroką skalę. Każda parafia, każda dzielnica powinna posiadać komórkę organizacyjną dla formułowania i promowania określonych potrzeb lokalnych, która powinna aktywnie inspirować lokalną społeczność do aktywnego działania.

Są już także inne organizacje działające podobnie, jak Kluby Gazety Polskiej czy Rodzina Radia Maryja.

To jest oczywistość i piszą o takiej koniecznej dwutorowości działalności politycznej nawet najnowsi nobliści, Acemoglu i Robinson. Jeśli uwzględnić ich kryteria, to Polska znalazla się poza wąskim korytarzem gwarantującym wolność.

zetjot
O mnie zetjot

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Polityka