Czy ludzie lubią wymagania ? Oto jest pytanie.
Świat współczesny, wskutek swojej złożoności, stawia ludziom, poczynając od dzieci, wysokie wymagania. Część ludzi lubi wyzwania i stawia sobie wymagające cele, ale to tylko część, reszta woli łatwiznę.
Cywilizacja zachodnia, oparta na fundamentach chrześcijańskich stawia wysokie wymagania i to dzięki tym wymaganiom osiągnęła tak wysoki poziom. Jednocześnie stwarza ona kokon bezpieczeństwa, który kusi ludzi pójściem na łatwiznę, bo w każdej społeczności, jak wskauje teoria gier, są free riders, zwolennicy jazdy na gapę.
Ponieważ cywilizacja nasza oparta jest na chrześcijaństwie, które jest wymagające a jednocześnie tolerancyjne, zwolennicy łatwizny czy jazdy na gapę wymagania chrześcijańskie odrzucają i liczą na brak konsekwencji. Te jednak, wcześniej czy później muszą się objawić.
Na fundamencie chrześcijańskim oparta jest cała zachodnia kultura, więc następuje odrzucenie tej kultury i pojawiają się próby jej zastąpienia. Niestety, w miejsce tradycji kulturowej pojawia się gigantyczna czarna dziura i duchowa pustka. Pustkę tę liberałowie usiłują zastąpić fikcyjną ideologią nie zakorzenioną w niczym, w żadnej realnej przeszłości, lecz w fikcyjnej świetlanej przyszlości. No i w tej sytuacji pojawia się kult postępu, świeckiej religii z pop-celebrytami w roli kapłanów, co w Polsce najwyraźniej wyraża kult WOŚP.
Więc pojawia się zasadnicze pytanie: Co wam konkretnie oferują te wszystkie, różnojęzyczne, Kamale ?
Na tym podłożu nie da się niczego zbudować, pustkę wypełniają tylko ulotne trendy i narracje, oferujące fikcję i operujace złudzeniami i kłamstwami.
Inne tematy w dziale Polityka