zetjot zetjot
90
BLOG

Dlaczego z wolnością należy obchodzić się ostrożnie, jak z granatem ?

zetjot zetjot Społeczeństwo Obserwuj notkę 5

Wczorajszy tekst na temat Cejrowskiego i Warzechy wydał mi się niekompletny i wycinkowy, więc chciałbym pewne rzeczy uwypuklić.

Jeżeli patrzymy z jednostkowego punktu widzenia, to relacja wolności jest wynikiem działania umysłowego modułu wolicjonalnego, w którym działa (wolna) wola. Ale należy jednocześnie pamiętać, że wolność jest jednocześnie jedną z relacji ukształtowanych w toku ewolucji, a oprócz niej, w pakiecie występują także relacje prawdy i miłości, związane z modułami poznawczym i emocjonalno-uczuciowym.

(Wolna) wola jest niezbędna do negocjacji, jakie w toku ewolucji prowadziliśmy i nadal prowadzimy w ramach współpracy z partnerami, wchodząc z nimi także w pozostałe  wymienione relacje. W prawidłowych warunkach moduł wolności jest równoważony przez moduły pozostałe, ale nigdy nie ma gwarancji, że nie zdominuje umysłu jakiegoś ambitnego osobnika i  nie wyrwie się z pakietu i sobie poszybuje.

Zdarzają się przecież osoby, które będą dążyć do narzucenia własnej woli innym i poszerzenia zakresu własnej wolności, kosztem wolności innych. Stąd właśnie biorą się rozmaite nadużycia wolności takie jak niewolnictwo i inne formy dominacji jednych nad drugimi.

Jeżeli system społeczny jest spójny,  to zapewnia zrównoważony rozwój wszystkich relacji społecznych i chroni przed ich nadużywaniem, a wtedy społeczeństwo kwitnie. Ale nietrudno o pojawienie się czynników i wydarzeń, które tę równowagę mogą zakłócić. W przypadku systemu liberalnego dochodzi do takich właśnie zakłóceń na masową skalę.

Na obecnej scenie politycznej i w publicystyce oraz literaturze naukowej pojawiają się głosy i środowiska  wysuwające na plan pierwszy kwestię wolności. Pojawili się nawet, najtrafniej byłoby ich określić mianem sekty,  tzw. w o l n o ś c i o w c y, do których zaliczyłbym Cejrowskiego i Warzechę, a jest to po prostu odmiana libertarianizmu. Strukturalnie patrząc, libertarianie są jak lewacy - też opierają się na jednym motywie politycznym czyli na wolności, z tą jedną różnicą, że lewacy preferują wolność obyczajową, podczas gdy libertarianie - gospodarczą.

zetjot
O mnie zetjot

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo