zetjot zetjot
397
BLOG

Czy w USA dochodzi do głosu socjalizm ?

zetjot zetjot Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 51

Pojawiają się często opinie, że w USA dochodzi do przemian zmierzających w kierunku socjalizmu. Jeżeli chcemy mówić o socjalizmie, to najpierw musimy stwierdzić czym socjalizm jest - jest ustrojem, który koncentruje się na aspekcie społecznym struktury społeczeństwa. No to musimy postawić pytanie - na jakim konkretnie gruncie strukturalnym miałby ten socjalizm wyrastać ? Trzeba taki grunt strukturalny znależć, albo odrzucić tezę o socjalizmie w USA.

Bloger @GPS wykazuje tendencję do dogmatycznego, wybiórczego , jednostronnego analizowania faktów. Zbulweroswał mnie swoim komentarzem na temat eksceców semantycznych lewactwa amerykańskiego opisanych w notce Pawła Jędrzejewskiego na temat rasistowskiej matematyki.

Uznał to za przejaw socjalizmu przecistawiając socjalizm wolności.

To jest przyklad błędnej analizy. Poza tym przejaw prostactwa ignorującego warunki amerykańskie - jakim cudem w warunkach amerykańskich mogłyby pojawić się tendencje socjalistyczne. Owszem zdarzają się ludzie, którym mozna przypisać , ale tylko przypisać myslenie socjalistyczne, ale socjalizm, to fakt konretny, społeczny, który już zaistniał we Wschodzniej Europie, czyli trzeba analizować konretne struktury społeczne. A takich struktur społecznych w USA nie ma i nie było, więc trzeba przyjąć,że w USA mamy do czynienia z innym procesem o innych korzeniach.

Otóż społeczeństwo amerykańskie oparte jest na paradygmacie wolności i to ekstremalnie pojętej wolnośći indywidualnej.  Przestrzeń społeczna, tak jak każda przestrzeń, stawia jednak warunki - wymaga oparcia struktury na większej liczbie wymiarów niż jeden wymiar wolności.   

Pozbawiony wspóldziałania innych wymiarów wymiar, a właściwie relacja wolności zaczęła ulegać systematycznej destrukcji i zdegenerowała się  w ekstremalnie zindywidualizowaną politykę tożsamości homoseksualnej,LGBTowskiej czy genderowej. To nie ma nic wspólnego z socjalizmem, bo socjalizm wiąże się z tendencją przeciwną - poświęcania uwagi czynnikom społecznym, a w przypadku polityki tożsamościowej mamy do czynienia z rozpadem społecznym - ze skutkami ekstremalnego rozwinięcia liberalizmu. Pisał o skutkach polityki tożsamości Mark Lila w książce "Koniec liberalizmu jaki znamy", ale uznał to za odejście od liberalzmu, podczas gdy jest to konsekwencja liberalizmu..

zetjot
O mnie zetjot

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (51)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo