Przyzwyczailiśmy się, że na obecnym etapie cywilizacji i w szczególności w Polsce pewne ustalenia prawodawcze są zrozumiałe same przez się i nie podlegają kwestionowaniu, ale warto przypomnieć, że nie zawsze było tak jak teraz:
W książce „Historia prawa” (Katarzyna Sójka-Zielińska, PWN Warszawa 1986) wskazuje się, że:
- Średniowieczne prawo związane z ówczesnym systemem beneficjów i lenn (własność podzielona, między seniora i wasala, feudała i chłopa) do alienacji (zbycia) nieruchomości (ziemi) wymagało uzyskania przez zbywcę przyzwolenia najbliższych krewnych, a zbycie bez takiej zgody było nieważne i uzasadniało dokonanie zaboru od nabywcy przez krewnych zbywcy alienowanych dóbr bez zwrotu ceny nabycia (75) (s.119). Przypomnijmy sobie zatem, że wyprzedaż majątku państwowego (społecznego) przez kolejne rządy po 1989 r. następowała bez wyraźnej zgody społeczeństwa, tj. bez referendów odnośnie każdego kolejnego poszczególnego przypadku sprzedaży zakładu pracy, co według prawa średniowiecznego stanowiłoby wystarczającą podstawę do odebrania tego majątku nabywcy bez odszkodowania.
- Z prawa średniowiecznego warto zacytować w całości: „Do czynów bezkarnych należało zabicie gwałciciela niewiasty (w prawie wizygockim „jeśli zabity został jakiś gwałciciel, nie jest to mężobójstwem, ponieważ uczynione zostało w obronie czci niewieściej”). W prawie polskim bezkarne było początkowo zabójstwo kobiety nierządnej, gdyż tzw. „powłóczne niewiasty” zaliczano aż do czasów statutów Kazimierza Wielkiego (1350-1370) do kategorii osób pozbawionych ochrony prawa.” (100) (s.167)
- Chciwość i pazerność Kościoła katolickiego, zwłaszcza wśród wyższej hierarchii duchowieństwa, narastała od czasów średniowiecznych i była głównym powodem wojen religijnych przeciwko różnym ruchom odstępczym (heretyckim!?), które głosiły Kościół ubogi (albigensi, waldensi, itd.) – także pycha wynoszenia siebie ponad władze świeckie (74) (s.118). Bywały więc w dawnej Polsce prawne zakazy testowania nieruchomości na rzecz Kościoła katolickiego – ustawy amortyzacyjne (92) (s.151);
- Kościół wymyślił czyściec w XIII w., a małżeństwo kościelne dopiero w XVI w. (88) (s.143);
Inne tematy w dziale Polityka