Kapitalizm jest najbardziej naturalnym systemem produkcji, dystrybucji i usług w społeczeństwie ludzkim. Jego założenia:
1) przemoc fizyczną stosujemy tylko w ostateczności- za to szeroko jest stosowana przemoc umysłowa i psychiczna,
2) pieniądz jest jedynym wspólnym miernikiem (oceną) rzeczy i zdarzeń, zjawisk, uczuć (religii, miłości, itp.),
3) każdy ma wolność wyboru rodzaju działalności gospodarczej- sposobu zarabiania pieniędzy poprzez wyrób i sprzedaż, tj. zaspokajanie potrzeb innych ludzi- co za tym idzie ma także wolność wyboru od kogo kupuje,
4)stosowana jest naturalna hierarchia zaspokajania potrzeb- z własnych dochodów (zarobków) korzystam najpierw ja, potem najbliższa rodzina, następnie bliżsi i dalsi krewni, a później dopiero poprzez podatki moja gmina (samorząd) i kraj (naród). Ponieważ jednak jako jednostka (pojedynczy obywatel) mam małą siłę argumentacji wobec aparatu administracyjno-represyjnego państwa - często przyjmuje ono inną kolejność zaspokajania potrzeb, tj. płać podatki przede wszystkim: na obronność zewnętrzną i bezpieczeństwo wewnętrzne kraju i inne potrzeby społeczne, np. ochronę zdrowia, oświatę publiczną, edukację, itd. Z tych założeń wynika, tj. pojawia się samoistnie jako ich konsekwencja zjawisko konkurencji, które powoduje i wymusza postęp techniczny i organizacyjny. Konkurencja produkcji i cenowa przy swobodzie kształtowania cen wyrobów jest tak ważna, że musi być chroniona prawnie wobec zawierania przez producentów zmów cenowych - zarówno przez wspólne zawyżanie cen, jak i czasową sprzedaż pewnych wyrobów poniżej kosztów produkcji dla wyeliminowania z rynku konkurencyjnego producenta lub inne kombinacje tego rodzaju.
W warunkach demokracji przemoc fizyczna w stosunkach międzyludzkich może być częściowo zastępowana przez łagodniejsze formy przemocy: przymus ekonomiczny i prawny.
Socjalizm jest naturalnym następstwem demokracji bezmyślnej.
Inne tematy w dziale Gospodarka