Słowiańszczyzna - Pismo - cywilizacja, państwo – prawo
W tytule wymieniam dwie zależności, które powszechnie zostały przyjęte w nauce, a które w odniesieniu do Słowiańszczyzny muszą być zakwestionowane.
1. Pismo - > cywilizacja:
Do tej pory nie znaleziono śladów pisma słowiańskiego, jednak istnienie rozwiniętej cywilizacji słowiańskiej nie ulega wątpliwości, szczególnie w zakresie wspólnego sposobu życia, wiedzy i umiejętności technicznych.
Przy tym cywilizacja słowiańska wydaje się bardziej oparta na wspólnym zmyśle pomysłowości niż na wspólnej jednolitej wiedzy.
2. Państwo -> prawo:
I następna chronologicznie zależność utrwalana przez wiele podręczników prawniczych, gdzie przyjmowane jest, że dopiero istnienie państwa i przymusu państwowego pozwala na stworzenie prawa.
W Słowiańszczyźnie obyczaj i wspólne zwyczaje wydają się wystarczającą podstawą do powstania nacisku społecznego i istnienia prawa zwyczajowego, lokalnego lub regionalnego, tj. powstania obowiązku i normy para-prawnej, które jest oparte na autorytecie starszyzny rodowej i wymuszane przez ostracyzm społeczny.
Słowiańskie prawo zwyczajowe oparte jest zatem na społecznym poczuciu sprawiedliwości, a nie na przymusie.
Jest to zatem wielki krok w kierunku indywidualnej odpowiedzialności, osobistej moralności i wspólnej etyki, tj. oddolnego powstania narodu wynikającego z rodowej struktury demograficzno-geograficznej.
--
Inne tematy w dziale Kultura