zenjk zenjk
91
BLOG

Słowianie - struktura władzy

zenjk zenjk Kultura Obserwuj notkę 2

Słowianie - struktura władzy

Ogólnie znaną rzeczą jest, że według źródeł pisanych Słowianie rządzili się poprzez rady wszystkich wolnych mężczyzn - nie spotkałem się z informacją, kto w takich naradach słowiańskich przewodniczył.

A pojedyncze głosy sprzeciwu w takich radach były w różny sposób przywoływane do porządku.

Księcia Słowianie początkowo powoływali tylko na okres obrony czy wypraw wojennych.

Tyle wiadomo w sposób w miarę pewny.

Byłby to wyraz słowiańskiej wolności i rozsądku, gdzie każdy głos osoby odpowiedzialnej i równej (współobywatela) jest tak samo ważny.

Bez wątpienia taki sposób rządów był wolny, ale i dość powolny.

W odróżnieniu np. od Germanów, gdzie od zawsze rządził wódz - szczęście, że Germanie byli początkowo i przez długi czas podzieleni na liczne plemiona, marchie, a hierarchia władzy nie była tak ścisła.

Później w okresie polskiego szlacheckiego parlamentaryzmu sejmowego okazało się to nie wystarczające - magnateria (arystokracja), zbyt łatwe nadawanie szlachectwa, prywatne interesy i "liberum veto" doprowadziły Polskę do zagłady.

Bruckner zwraca jednak uwagę, że źródła pisane na temat Słowian są wycinkowe, Słowiańszczyzna była podzielona na oddalone od siebie części, wpływy zewnętrzne były znaczące, z czasem też to się zmieniało dość szybko - więc taka jednoznaczna pojedyncza opinia może być pochopna, zbyt ogólna.

Obecnie dychotomiczna struktura władzy kierownik-rada jest standardem, ale w tym układzie władza też może być rozdzielona w różny sposób, raczej bywa to dualizm władzy lub nawet władza wieloośrodkowa obecnie.

W klasycznym układzie dychotomicznym typu kierownik-rada: rada radzi, a kierownik decyduje.

W układzie premier-rada ministrów, każdy z ministrów rządzi jednak samodzielnie, a premier raczej wyznacza ogólne ramy.

-


zenjk
O mnie zenjk

spokojny - zdziwiony

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura