Co to znaczy być Słowianinem w obecnej Polsce?
Pytanie takie wydaje się zbyt ogólne i dość naiwne bez szerszego opisu i uszczegółowienia, konkretyzacji.
Chodzi zatem o cechy specyficzne Słowianina wyróżniające go na tle innych ras, ale także cechy wspólne z innymi rasami ludzkimi - wszystkimi lub tylko niektórymi, bliskimi kulturowo.
Cechy wrodzone (genetyczne) i cechy nabyte poprzez wychowanie rodzicielskie i grupowe, oraz wskutek doświadczeń życiowych osobistych i społecznych, historycznych.
Cechy uświadomione, wypracowane, i cechy naturalne z wielu względów, np. te które są dziedziczone w rodach od pradziejów.
Cechy wewnętrzne charakteru (pasywne) i cechy zewnętrzne działania (aktywne).
Cechy osobiste szczególnie cenne poszczególnych osób wybijających się na tle społeczności i cechy średnie, przeciętne, spotykane na ogół na ulicy, oraz cechy minimalne, poniżej których Słowianin nie zejdzie.
Cechy zachowania i postępowania względem rodziny i obcych, innych Słowian-Polaków, polskojęzycznych Polaków obcych etnicznie i obcokrajowców, przełożonych i podwładnych.
Cechy pozytywne z pewnych względów (jakich?), oraz te uznawane za negatywne według pewnych kryteriów.
Cechy, które budują społeczeństwo, i te które budują społeczności lokalne, oraz te które budują tzw. gniazdo rodzinne, siłę rodziny względem otoczenia, jej spójność i zwartość, dyscyplinę i elastyczność, granice do wewnątrz i otwartość na zewnątrz.
-
Inne tematy w dziale Kultura