"Historia literatury polskiej w zarysie"
1983
Czesław Miłosz
"Historia literatury polskiej"
2010
Książki te z konieczności muszą wspomnieć w wielkim skrócie o przed-piśmiennych dziejach Słowian polskich i z racji tego są wspaniałym źródłem dla rozeznanego i wnikliwego czytelnika zainteresowanego Słowiańszczyzną pierwotną, aby dostrzec i wypunktować wszelkie nieścisłości językowe, nadużycia intelektualne, uproszczenia, twierdzenia zbyt szerokie, itp.
Ta skrótowość tekstu jest tutaj wprost ułatwieniem dla kwestionowania i polemizowania z każdym słowem czy zdaniem Autorów, uświadomienia sobie przekonań naukowych powszechnych, ale mających małe oparcie w badaniach specjalistycznych historyków i archeologów.
Przykładowo właściwe byłoby wskazanie, że obecnie nie odkryto jeszcze słowiańskiego sposobu przekazywania info w czasie i na duże odległości, jakiś sposób musiał istnieć, ale na chwilę obecną wydaje się, że nie był on zdolny przetrwać lub nie został jeszcze rozpoznany.
Chyba, że przyjmiemy, że Słowiańszczyzna była wyłącznie cywilizacją rozdrobnionych społeczności lokalnych, miejscowego kultu życia, co jest jednak wątpliwe.
-
Inne tematy w dziale Kultura