Lech Leciejewicz
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lech_Leciejewicz
"Normanowie"
Jest to książka naukowa, więc w zasadzie powinna być czytana w całości, a nie recenzowana przez amatora - chyba, że w celu zanotowania swobodnych skojarzeń, myśli ulotnych, powiązania faktów, których Autor znać nie musiał (nikt nie jest omnibusem, nie ma pełnej wiedzy o wszystkich, czasem bardzo odległych związkach, asocjacjach).
Temat wyznaczony tytułem tej książki jest dla mnie tematem ubocznym, ważnym jedynie poprzez wpływ wzajemny Normanów i Słowian w tym okresie dziejów Europy, w okresie istotnych przemian społeczno-politycznych (powstawanie państw, feudalizm), tj. według "Spisu treści" między końcem V w. a początkiem XI w.
Warto uświadomić sobie, że wpływ ludów współczesnych sobie jest zawsze wzajemny, mimo że nie jednakowy obustronnie (często jedna strona atakuje, druga się broni), rzadko jest równoważny, często w sumie ostatecznie w jakimś sensie pozytywny lub negatywny dla jednej ze stron, przy mnóstwie różnych działań negatywnych i pozytywnych obu stron, przy tym działanie negatywne może dawać pozytywne efekty i na odwrót - historia nie jest sprawiedliwa, stąd np. żydowska mściwość i roszczeniowość nie mająca żadnego uzasadnienia.
Z wpływem przeszłości na przyszłość jest inaczej - pozornie wydaje się jednostronny, ale i tu można wiele zrobić, co pokazują np. Żydzi, przez kuriozalne rozdęcie i zamazanie prawdy o tzw. holokauście, dorabianie bohaterstwa, którego nie było, lub pobudzanie współczucia ludzkiego do zachowań w szczegółach niegodnych.
Inne tematy w dziale Kultura