Witold Hensel
https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Hensel
"Ziemie polskie w pradziejach"
Książka niewymiarowa, nie bardzo gruba.
Przejrzałem "Spis treści", przeczytałem "Od Autora", "Zakończenie", przeglądnąłem pobieżnie zawartość.
Dużo fotografii czarno-białych, niestety bez widocznej miarki dla zorientowania w rzeczywistej wielkości.
Jest coś co mnie oburza bardzo: archeolog, gdy znajdzie coś nietypowego, bez cech użytkowych, bez śladów zużycia, przedmiot, rzeźbę, rysunek, itp. zaraz uważa to za:
1. bóstwo, amulet, talizman;
2. a chociażby wizerunek bóstwa;
3. lub przynajmniej symbol bóstwa.
Autor nie jest tu w żaden sposób oryginalny, odmienny od tego durnego trendu, pełno u niego kultu, rytuałów itp. bezzasadnych bredni, jakoś nie potrafi napisać, że to po prostu sztuka, ozdoby i ukształtowany obyczaj starożytnych ludzi.
Trzeba zaznaczyć wyraźnie: nie jestem przeciwko takim interpretacjom rozszerzonym do formy para-religijnej, ale to powinien być absolutny margines, wyjątek udowodniony ponad wszelką wątpliwość.
Tu trzeba przypomnieć wystawę w Kaliszu, czasową, niestety już zakończoną, która specjalnie poświęcona była technicznym szczegółom wykonania różnych wyrobów starożytnych.
Co dziwi, pomimo nazwy ludności europejskiej: indo-europejską, nie natrafiłem do tej pory na książkę o pradziejach, która śledziłaby związki Słowiańszczyzny z Hindusami i kulturą indyjską oraz Persami i kulturą perską (irańską), z którymi niewątpliwie Europejczycy i Słowianie mają wiele cech wspólnych podobieństwa zewnętrznego i genetycznego.
Inne tematy w dziale Kultura