Karol Modzelewski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Modzelewski
"Barbarzyńska Europa"
Przyznam się, że jestem nieco uprzedzony, a może raczej ostrożny i uważny, względem tej książki i jej autora.
Po prostu wszystkich naukowców, autorów polskojęzycznych obcych etnicznie, którzy zajmują się Słowiańszczyzną, podejrzewam nie tyle o nieczyste intencje, ile o organiczny brak możliwości pojęcia intuicyjnego słowiańskiego i polskiego fenomenu genetycznego i kulturowego, polskiej mieszanki etnicznej i kulturowej, pomimo dużej czasem wiedzy na ten temat.
Przeczytałem sobie zatem "Wstęp", "Epilog", przejrzałem "Spis treści".
Zauważam, że Autor wielokrotnie zaznacza, że na niczym się nie zna i nie ma kompetencji w wielu dziedzinach.
Książka jest próbą porównania i przyrównania zjawisk, np. prawnych, skarbowych, w tej części Europy, która nazywana była ogólną nazwą "Barbaricum" pomimo swojej różnorodności germańsko-słowiańskiej itp., z punktu widzenia cywilizacji śródziemnomorskich, a szczególnie cywilizacji rzymskiej, .
Książka jest raczej nagromadzeniem szczegółów, tłumaczeń ze źródeł pisanych, niż ich analizą, nie zauważyłem własnych wniosków Autora.
Autor wielokrotnie twierdzi, że zgadza się z niektórymi swoimi lekturami, autorytetami - czyli raczej popiera cudze wnioski niż stawia własne tezy, które mogłyby być kontrowersyjne.
Zauważam generalny brak wskazania semickiego pochodzenia najeźdźczej kultury chrześcijańskiej w Europie, a także próbę zamazywanie odrębności kultury klasycznej grecko-rzymskiej od chrześcijaństwa, bez wskazania, że to właśnie chrześcijaństwo doprowadziło kulturę klasyczną w krótkim czasie do upadku, gdyż stała się bezbronna wobec drapieżnych i prymitywnych barbarzyńców germańskich, muzułmańskich: kolejno cesarstwo zachodnio-rzymskie i wschodnio-rzymskie (bizantyjskie).
ludy: celtyckie, germańskie, słowiańskie, ugrofińskie, bałtyjskie.
plemiona: instytucje społeczne i normy prawne.
plemiona i związki plemion bez przymusu administracyjnego.
kolektywizm, charakter wspólnotowy.
Inne tematy w dziale Kultura