Michał Parczewski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Janusz_Parczewski
"Początki kształtowania się polsko-ruskiej rubieży etnicznej w Karpatach"
Jak zwykle przeczytałem "Wstęp" podzielony na dwa rozdziały, "Zakończenie", przejrzałem "Spis treści".
Temat książki nie wydaje się specjalnie ważny uwzględniając, że granice państwowe dopiero od niedawna są bardziej ścisłe, dawniej był to obszar graniczny płynny i zamieszkiwany przez ludność mieszaną, często nie potrafiącą określić swojej przynależności państwowej, a określającą się jako "tutejszy", miejscowy.
Jednak jako temat ogólny, przekrojowy, syntetyczny, może być ciekawy, angażować specjalistów z wielu dziedzin nauki, pokazywać przesunięcia, przemieszczenia ludnościowe, organizacyjne i kulturowe, wpływy wzajemne i rozprzestrzenianie kultur.
Naturalnymi granicami było ukształtowanie terenu, przeszkody typu: góry, rzeki, puszcze, itp.
Autor nie używa słowa "nienawiść", ale to właśnie ma na myśli, gdy rozważa powstawanie konfliktów w obszarze pogranicznym na tle różnych napływów ludnościowych.
Autor zwraca uwagę na pojęcie tzw. "sprawiedliwości dziejowej", która często sprowadza się do zemsty za prawdziwe lub urojone krzywdy na potomkach domniemanych sprawców - oczywiście trzeba brać pod uwagę, że poprzez geny i sposób wychowania dziedziczą oni barbarzyństwo i prymitywizm swoich przodków.
Inne tematy w dziale Kultura