Pielgrzymka słowiańska - Muzeum Okręgowe w Toruniu
https://muzeum.torun.pl/ratusz-staromiejski/
https://muzeum.torun.pl/aktualnosci/wystawa-miedzy-slupia-a-wierzyca-cmentarzyska-z-wczesnej-epoki-zelaza/
https://muzeum.torun.pl/muzeum-historii-torunia-w-domu-eskenow/
30.01.2022
Muzeum okręgowe w Toruniu w głównym swoim budynku: ratuszu staromiejskim, prezentuje wystawę archeologiczną czasową przygotowaną przez obecnie nieczynne muzeum archeologii w Gdańsku.
Na drugim piętrze budynku w dwóch salach przejściowych średniej wielkości pokazuje ona głównie popielnice ceramiczne z pokrywami i bez nich, i kilka innych niewielkich znalezionych zabytków: darów pogrzebowych.
Obszerność i jednostronność, monotematyczność tej wystawy pozwala się skupić na kształtach i zdobnictwie popielnic z wydzielonego okresu prahistorii.
Przy tym archeolodzy kształty i ornamenty popielnic, pokryw do popielnic, wiążą najczęściej z kultem i wierzeniami starożytnych, lub ewentualnie z ich kreatywnością, zmysłem artystycznym i estetycznym.
Ja jednak uważam, że kształty, formy tych wyrobów, oraz ich zdobienia bardziej trzeba wiązać z obserwacją otoczenia, naśladownictwem motywów naturalnych i próbami przedstawienia, odtworzenia symbolicznego własnego środowiska życiowego - właściwie są to pierwsze na ziemiach polskich próby przeniesienia trójwymiarowej rzeczywistości na dwuwymiarową płaszyznę obrazu.
Jakoś mało kto z archeologów jest chętny potraktować kształty i zdobienia tych naczyń ceramicznych jako tylko ilustrację, kopię z natury, swego rodzaju księgę scenek rodzajowych dla poznania codzienności ludzi starożytnych.
Ja sam zauważyłem tam zdobienie kreskowe: rysowany na płasko wóz (cztery koła) ciągnięty prze parę jakichś schematycznie narysowanych zwierząt.
Oraz pokrywę ceramiczną do popielnicy w kształcie nakrapianego muchomora (zrobione punktakiem).
Są tam małe naczynia ceramiczne w kształcie popielnicy z nakrywkami, które jednak ze względu na zbyt małą wielkość chyba raczej były naczyniami przystawkowymi.
https://zapytaj.onet.pl/Category/002,010/2,3151166,co_to_jeste_scena_rodzajowa.html
Wystawa w muzeum historii Torunia, wbrew info, którą uzyskałem od pani kasjerki, zawiera całkiem przyzwoitą i obszerną wystawę archeologiczną - też multimedialny opis prahistorii.
Ciekawostki:
- zabytki krzemienne i kamienne oryginalne i w odtworzonych replikach, w tym topór kamienny z niedowierconym otworem.
- siekierka miedziana - chyba neolityczna - dołączona do gabloty zabytków z brązu.
- dwie klejone białym gipsem około półmetrowe naczynia ceramiczne, chyba zasobowe, z czterema uchami.
- dwie duże wazy ceramiczne z okresu Celtów/Rzymian z trzema uchwytami, uchami.
- zestaw ozdób srebrnych, wisiorków i kabłączków.
- siekańce: posiekane monety srebrne, chyba rzymskie (kruszec).
Wyjaśniam też powód podejmowanych przeze mnie wysiłków co do poznania pradziejowej historii ziem polskich:
- kultura polska od wielu wieków podlega podmianie przez kulturę semicko-chazarską, nasilonej obecnie, te bajki semickie i chazarskie są tak natrętnie wciskane Polakom, że aż budzi to niesmak i potrzebę powrotu, dotarcia do źródeł kultury polskiej.
Gorzej nawet - obcy przejęli archeologię polską i starają się interpretować ją w semicko-chazarskich kategoriach rozumienia, co jest zupełnie niezgodne z tradycją ziem polskich i rolniczą ludową chłopską kulturą ludów, ludzi tu niegdyś zamieszkujących.
Inne tematy w dziale Kultura