Dieta samuraja bazuje na naturalnych  i zdrowych produktach spożywczych.
Dieta samuraja bazuje na naturalnych i zdrowych produktach spożywczych.

Dieta samuraja - zdrowa, naturalna dieta, dobra dla sportowców

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Mięso i ryby, jaja i oliwa, warzywa, owoce i zboża bezglutenowe – dieta samuraja bazuje na naturalnej żywności. Jest odpowiednia dla osób uprawiających sport.

Przeznaczona jest przede wszystkim dla tych, którzy intensywnie trenują przeróżne sporty. Mogą też sięgnąć po nią osoby, które chcą schudnąć bez stosowania radykalnych lub monotonnych diet – osoby takie muszą zdecydować się jedncześnie na regularne ćwiczenia, zwiększające spalanie tkanki tłuszczowej.  

Dieta samuraja a dieta paleo 

Choć nazwa sugeruje starodawne pochodzenie, jej popularną dziś formułę zaproponował trener i specjalista ds. odchudzania Nate Miyaki. Opisał ją w 2011 r. w książce „The Samurai diet”.  

Wiele osób porównuje ją z dietą paleo, czyli „dietą prehistoryczną”, opartą na dużym spożyciu białka, warzyw i owoców. Z całą pewnością wspólna obu jest troska o wyeliminowanie z jadłospisu wysokoprzetworzonej żywności, konserwantów i ulepszaczy smaku, poza naturalnymi przyprawami.  

Sam Miyaki uznał swoją dietę za poprawioną wersję paleo – bardziej właściwą dla osób, które intensywnie ćwiczą – tak by bardziej zadbać o metabolizm i gospodarkę hormonalną organizmu.   

Sprawdź zawartość lodówki 

Jadłospis w przypadku diety samuraja najlepiej ustalić z dietetykiem – tak by bilans energetyczny posiłków dostosować do intensywności treningów i podejmowanego wysiłku fizycznego i umysłowego. 

świat do góry nogami
Dieta samuraja wymaga krytycznego przyjrzenia się zawartości lodówki.

Jeśli zdecydujemy się na dietę samuraja, musimy poważnie przyjrzeć się zawartości swojej lodówki. I na czas jej trwania zamknąć na cztery spusty barek z alkoholami. Będziemy potrzebować przede wszystkim naturalnych produktów. W im mniejszym stopniu będą przetworzone, tym lepiej. Świeże warzywa i owoce, w największym jakim to możliwe stopniu sezonowe, do tego dobrej jakości mięsa i ryby, jak najlepsze jaja, oliwa z oliwek i ryż – to nasza kuchnia na czas tej diety. 

Zobacz też: Imbir na odchudzanie

Dieta samuraja a ćwiczenia 

Ważne jest nie tylko co jemy, ale także kiedy – wartość odżywcza posiłków musi być ściśle związana z konkretną aktywnością. Treningi i ćwiczenia fizyczne wymagają regularności i unormowanego trybu życia – o tyle łatwiej będzie nam również przestrzegać diety. 

Bardzo ważny jest początek dnia. Żelazną zasadą diety samuraja są treningi na czczo. Drugie śniadanie to węglowodany, najlepiej w południe. Mniej powinniśmy jeść w pierwszej połowie dnia, a więcej w drugiej. 

Co wolno, czego nie wolno jeść 

Na diecie samuraja możemy spożywać tłuszcze zwierzęce. Warto też sięgnąć po zakwas z mąki żytniej i z mąki gryczanej, orzechy i nasiona, kaszę jaglaną, kasztany jadalne i mąkę kasztanową, mąkę konopną.

orzechy włoskie
Orzechy są dobrze widziane na diecie samuraja.
Zabronione są żywność wysokoprzetworzona, owoce suszone, kandyzowane i w syropie, mleko i mleczne przetwory, rośliny strączkowe, pszenica i produkty ją zawierające, soki i napoje owocowe, szczególnie te kupne, oparte na koncentratach i wysokosłodzone. Z posiłków koniecznie musimy wyeliminować cukier rafinowany i wszelkie zawierające go produkty. 

Powinniśmy także zrezygnować z napojów energetycznych, gdyż zdestabilizują naszą dietę i zaburzą konieczny dla organizmu regularny rytm ćwiczeń i diety. 

Dieta dla ludzi z silną wolą 

Dieta samuraja nie zapewnia błyskawicznych efektów. To propozycja dla osób które chcą ćwiczyć silną wolę i to w zdecydowanie przez dłuższy czas. Dieta wymaga zorganizowania sobie na dłuższą metę regularnego trybu ćwiczeń i posiłków. Co prawda pozwala schudnąć „tylko” od kilograma do dwóch tygodniowo, ale gwarantuje stabilne rezultaty – bez bardzo częstego efektu jojo towarzyszącego „dietom cud”.  

Tego rodzaju dobrze dobrana dieta dostarcza również budulca dla mięśni, co dodatkowo zwiększa spalanie zbędnego tłuszczu. 

kobieta sportowiec
Dieta samuraja - dla osób które intensywnie trenują sporty lub chcą uprawiać regularnie i często ćwiczenia.
Przeciwwskazania w diecie 

Dieta samuraja nie jest dla osób, które nie trenują sportów i planują uzupełnić jej o regularne i nieco bardziej intensywne ćwiczenia fizyczne. Nie powinny jej stosować osoby z alergiami i nadwrażliwością na któryś z produktów, jakie wchodzą w jej skład. Wykluczona jest również w przypadku chorób autoimmunologicznych. Wzdęcia, problemy z jelitami i wrzody wymagają leczenia i odpowiedniej diety – przed zdecydowaniem się na niniejszą. 

Jadłospis - dieta samuraja

Podobnie jak wiele popularnych pomysłów na odchudzanie i ten dostępny jest dziś w wielu miejscowościach w ramach diety pudełkowej. Jeśli jednak wolicie samodzielnie przygotowywać posiłki, mamy kilka propozycji.  

Jadłospis I 

Śniadanie: Jajecznica z pomidorami i cebulką 

II śniadanie: Sałatka z łososiem dzikim i warzywami 

Obiad: Kurczak grillowany na patelni bez tłuszczu na pieczonej cukinii i papryce, kasza gryczana 

Podwieczorek: Zupa brokułowa z indykiem 

Kolacja: Cukinia faszerowana ryżem basmati, włoszczyzną i wołowiną

koszyk z warzywami
Cukinia urozmaici naszą samurajową dietę.
Jadłospis II 

Śniadanie: Jajecznica na boczku z dodatkiem warzyw (pomidor, rzodkiewka, szpinak) 

II śniadanie: Krem z brokułów

Obiad: Stek, dwa małe ziemniaki, surówka z kapusty 

Podwieczorek: Ryba na gorąco, ogórki kiszone 

Kolacja: Ryż z jabłkami i cynamonem. Jako słodzik dopuszczalny ksylitol 


Jadłospis III

Śniadanie: Zapiekane awokado z indykiem i sosem pomidorowym, ogórek i papryka 

II śniadanie: Sałatka z jajem, tuńczykiem i warzywami 

Obiad: Stir- fry z wołowiną, ryżem białym, kolorową papryką i pomidorami 

Podwieczorek: Papryka faszerowana kurczakiem, kalafiorem, szpinakiem i marchewką 

Kolacja: Sałatka z ziołowym indykiem, komosą ryżową, pieczoną cukinią, selerem naciowym

 

KW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Rozmaitości