Owoce dzikiej róży są niezwykle bogatym źródłem witaminy C. Ta witamina jest trzykrotnie bardziej skuteczna od witaminy syntetycznej w tabletkach. Dlatego zamiast biec do apteki po suplementy, warto zrobić na zimę pyszną i zdrowotną nalewkę.
Dzika róża - właściwości
Dzika róża w Polsce jest gatunkiem pospolitym. Można ją spotkać jako krzew na skraju lasów, w przydrożnych zaroślach. Latem ma pięknie pachnące kwiaty, jesienią charakterystyczne podłużne czerwone owoce. Swoich właściwości leczniczych nabierają one po przemrożeniu, ale jako że są wielkim przysmakiem ptaków, możemy nie doczekać ze zbiorem do pierwszych przymrozków. Zatem można zerwać owoce dzikiej róży wcześniej, a przemrozić je w domowej zamrażarce.
Kłopotliwe może być suszenie tych owoców. Najpierw trzeba je rozdrobnić, przez pierwsze 10 min. należy trzymać w temp. ok. 100 °C, by szybko zniszczyć enzymy rozkładające witaminę C, a potem suszyć w temp. ok. 50–60 °C.
Oprócz owoców można także wykorzystać płatki. Wykonuje się konfitury, szczególnie nadające się do nadziewania pączków, tzw. pączki z różą, oraz do suszu herbacianego lub do dekoracji ciast.
Dzika róża to bogate źródło witaminy C. Szacuje się, że ma jej 10-krotnie więcej niż czarna porzeczka, w dodatku jest o wiele lepiej przyswajalna. Co ciekawe, nalewka z róży także zawiera dużo tej witaminy, ponieważ spirytus jej nie tłumi, stąd jej lecznicze właściwości. Owoce dzikiej róży zawierają również witaminy A, B1, B2,, E, K i kwas foliowy, flawonoidy, kwasy organiczne, pektyny oraz garbniki.
Bogactwo witamin zawiera również aronia. Poznaj przepis na nalewkę z aronii z różnymi dodatkami.
Nalewka z dzikiej róży ma przede wszystkim działanie wzmacniające i poprawia ogólną odporność organizmu Może być stosowana także przy przeziębieniach i osłabieniu. Dzika róża działa żółciopędnie, służy pomocniczo do leczenia różnych schorzeń wątroby, nerek i przewodu pokarmowego.
Przepis na klasyczną nalewkę z dzikiej róży
Składniki:
- 0,5 kg owoców dzikiej róży
- 0,5 l wódki
- 100 ml spirytusu
- 0,5-1 szklanki cukru
- 0,5 szklanki wody
Wykonanie:
- owoce dzikiej róży myjemy i nakłuwamy widelcem
- wsypujemy do słoja i zalewamy alkoholem. Zakręcamy słój i odstawiamy na 2 tygodnie
- po tym czasie gotujemy wodę z cukrem, rozpuszczamy go i takim syropem zalewamy owoce w alkoholu. Odstawiamy na kolejne 2 tygodnie.
- przecedzamy nalewkę i odstawiamy na ok. 2 miesiące. Po tym czasie możemy ją jeszcze przefiltrować, żeby nie była mętna i możemy pić.
Przepis na nalewkę z dzikiej róży II
Składniki:
- 1 kg owoców dzikiej róży
- 0,25 l spirytusu
- 0,5 litra wódki
- 0,5 kg cukru
Wykonanie:
- owoce dzikiej róży myjemy, osuszamy
- zasypujemy owoce w słoju cukrem i stawiamy w ciepłym miejscu aby puściły sok na ok. 2 tygodnie. Co 2 - 3 dni potrząsamy słojem
- po tym czasie wlewamy alkohol, zakręcamy słój i odstawiamy na kolejne 2 tygodnie, co kilka dni wstrząsaj ac naczyniem
- przecedzamy, zlewamy do butelek i odstawiamy do chłodnego, ciemnego pomieszczenia na minimum 2 miesiące
Szybki przepis na nalewkę z dzikiej róży
Składniki:
- 0,5 kg owoców dzikiej róży
- 1 litr wódki żytniej
- 0,25 kg miodu
Wykonanie:
- owoce rozgniatamy i zalewamy wódką
- dodajemy miód, mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 tygodnie
- po tym czasie zlewamy nalewkę znad owoców i filtrujemy
- W zasadzie można ją już degustować, choć jak to z każdą nalewką bywa, im dłużej postoi, tym jest lepsza
Nalewka wschodnia z dzikiej róży
Ta nalewka charakteryzuje się wyjątkowym aromatem ze względu na zawartość ziół.
Składniki:
- 1 kg owoców dzikiej róży
- 3/4 l spirytusu
- 1/2 l wódki
- 400 ml miodu
- 6 goździków
- 1 łyżeczka suszonego kwiatu rumianku
- 1 łyżeczka mięty
Wykonanie:
wkładamy do słoja wraz z miętą, rumiankiem i goździkami i zalewamy spirytusem. Słój zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na pięć tygodni.
- owoce dzikiej róży myjemy i nakłuwamy widelcem
- wsypujemy do słoja wraz z miętą, rumiankiem i goździkami i zalewamy spirytusem. Słój zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 5 tygodni
- Po tym czasie zlewamy nalewkę, a owoce wyciskamy. Uzyskany z owoców sok przecedzamy i łączymy z odlanym wcześniej płynem
- mieszamy miód z dwoma szklankami przegotowanej wody, aby był rozrzedzony, studzimy, dodajemy wódkę i łączymy z nalewką
- mieszamy, rozlewamy do butelek, filtrujemy. Spożywać możemy zaraz, ale lepiej będzie jeśli odczekamy około miesiąca, będzie smaczniejsza
Nalewka z płatków róży
Z płatków dzikiej róży również można zrobić nalewkę, ale możemy je zrywać tylko w okresie kwitnienia, czyli od maja do lipca.
Składniki:
- płatki z ok. 100 kwiatków dzikiej róży
- 1 szklanka cukru
- sok z cytryny
- 0,5 l wódki
Wykonanie:
- rwiemy płatki na małe kawałki, zasypujemy cukrem i smażymy jak konfiturę przez ok. 30 minut
- przekładamy usmażone płatki do dużego słoja, dodajemy trochę soku z cytryny i pół litra wódki. Odstawiamy na mniej więcej trzy miesiące
- po tym czasie przecedzamy (można przez gazę lub przez filtr do kawy), rozlewamy do butelek i odstawiamy na 1-2 miesiące
- możemy się nią raczyć aż do zbioru owoców dzikiej róży
Osoba, która ma już doświadczenie w robieniu nalewek, może eksperymentować. Do nalewki z dzikiej róży można dodawać cynamon, kardamon, głóg, owoce pigwy.
Zobacz też: Przepis na nalewkę z pigwy
Dzika róża - ciekawostki
Stosowana była kiedyś jako lek na wściekliznę, stąd jej angielska nazwa dog-rose, czyli psia róża. Była uprawiana już w Starożytnym Rzymie. Rzymianie wykonywali z niej wieńce, które nakładali na głowę podczas uczt. Wypełniali jej płatkami także poduszki, co miało uspokajać i usypiać. Wzmianki o wieńcach z dzikiej róży pojawiają się także w Biblii.
Nalewka ta na Litwie nazywana jest "żenichą". Przygotowywano ją w domach, gdzie mieszkały panny, gotowe wyjść za mąż. Przelewało się ją do butelek i wystawiano na widok publiczny we frontowym oknie domu, żeby kawalerowie wiedzieli, które chaty warto odwiedzać.
ja
Inne tematy w dziale Rozmaitości