Fobia społeczna jest to zaburzenie na tle nerwowym. Jest to paniczny lęk przed negatywnym ocenieniem, kompromitacją, pojawiający się w sytuacjach towarzyskich, najogólniej lęk przed ludźmi. Fobia społeczna często mylona z nieśmiałością czy tremą. Przez niektórych naukowców uznawana jest za chorobę cywilizacyjną.
Co to jest fobia społeczna?
Fobia społeczna występuje u 7-9 proc.populacji. Najczęściej dotyczy grupy wiekowej 17-30 lat. Częściej zapadają na nią kobiety niż mężczyźni. Osoba z lękiem społecznym z góry zakłada, że zostanie znana za brzydszą, głupszą i gorszą od innych. Jest przekonana, że gdziekolwiek pójdzie, czy cokolwiek zrobi jest przez innych oceniana, i to najczęściej negatywnie. Jednocześnie jest przekonana, że inne osoby, zwłaszcza dość pewne siebie, są pod każdym względem bardziej wartościowe. Takie myślenie powoduje unikanie stresujących sytuacji za wszelką cenę i chęć zamknięcia się w domu.
Przyczyn fobii społecznej upatruje się w czynnikach neurobiologicznych, genetycznych, psychologicznych i społeczno-kulturowych. Źródeł zaburzenia doszukuje się w cechach osobowości i doświadczeń w dzieciństwie. Do tego dochodzą sytuacje życiowe, np. traumatyczne przeżycie, odrzucenie przez rodzinę, grupę rówieśniczą itp.

Jak rozpoznać fobię społeczną?
- unikają wystąpień publicznych
- unikają spotkań towarzyskich
- unikają jedzenia i picia w miejscach publicznych
- nie odzywają się w obecności innych
- unikają rozmów, zwłaszcza z osobami, na których im zależy
- nie mogą pracować lub robić czegoś, gdy ktoś na nie patrzy
- prowadzą najczęściej samotniczy tryb życia
Natomiast, jeśli chodzi o objawy somatyczne, u osób z fobią społeczną występuje:
- czerwienienie się
- przyspieszenie bicia serca, kołatanie serca
- drżenie rąk i mięśni (np. łydek)
- nadmierna potliwość
- duszność
- nudności
- szumy w uszach
- zaburzenia mowy (np. drżenie głosu)
- zawroty głowy
Z objawów związanych z emocjami wyróżniamy:
- lęk, głównie w sytuacji związanej z oceną ze strony innych ludzi
- napady paniki
- nadpobudliwość ruchową, np. kompulsywne wymachiwanie rękami
- ogólne przygnębienie, apatię
- brak motywacji
- utratę możliwości odczuwania przyjemności
- irytacja
- huśtawkę nastrojów

Osoby z lękiem społecznym w celu dodania sobie odwagi podczas spotkań z ludźmi mogą nadużywać alkoholu albo innych używek. Dodatkowo mogą cierpieć na zaburzenia jedzenia, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw), zaburzenia osobowości, depresję nerwicową. Wśród takich osób często występuje uzależnienie od internetu, który daje im poczucie bezpieczeństwa, że mogą udawać kogoś innego niż są w rzeczywistości.
Fobia społeczna - leczenie
Fobia społeczna często uważana jest za nieśmiałość, tremę. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z sytuacjami incydentalnymi, natomiast w przypadku socjopatii objawy są na tyle silne, że powodują trudności w codziennym funkcjonowaniu. Fobię społeczną można obecnie skutecznie leczyć przy pomocy farmakoterapii i/lub psychoterapii. Farmakoterapia jest oparta o leki antydepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), głównie paroksetynę. W przypadku psychoterapii najczęściej proponowana jest terapia behawioralno-poznawcza, której celem jest stopniowe oswajanie pacjenta z bodźcem wywołującym lęk.
Kilka porad na zwalczenie lęku w sytuacjach towarzyskich:
- nie skupiaj się na własnych myślach i uczuciach, przekieruj uwagę na coś innego, np. kontempluj wystrój wnętrza
- wyrównaj oddech, skoncentruj się na tym jak oddychasz
- staraj się odwracać myśli, np. zostałam zaproszona na spotkanie, bo mnie lubią, bo jestem dobra itp.
ja
Komentarze
Pokaż komentarze (9)