Chcąc zdrowo się odżywiać, nie musimy rezygnować z jedzenia słodyczy. Jednak, aby słodycze były zdrowe, muszą być wykonane z pożywnych składników. Należy zatem unikać tych słodkości, w których dominuje cukier, syrop glukozowo-fruktozowy czy olej palmowy.
Większość z nas, szczególnie dzieci, szaleje za słodyczami, a niektórzy są od nich wręcz uzależnieni. Są tanie, łatwo dostępne i służą nam jako przekąska albo nagroda.
Często sięgamy po słodycze nie dlatego, że jesteśmy głodni, ale dlatego, że czujemy taką potrzebę psychiczną. Mamy poczucie, że one nas ukoją, dodadzą siły, zmniejszą napięcie, poprawią nastrój. Jednak po spożyciu takiego batonika, ciastka czy wafelka czujemy sytość i przyjemność jedynie przez chwilę, a organizmowi dostarczamy jedynie „puste kalorie”.
Nie jest jednak łatwo pozbyć się złych nawyków i nie sięgnąć po tabliczkę czekolady w chwili smutku. Dlatego by przejść na zdrowsze wersje słodyczy, należy najpierw zacząć od zmiany myślenia.
Dlaczego popularne słodycze są szkodliwe?
Słodycze w większości składają się z cukru. Producenci chcący zaoszczędzić używają jednak syrop glukozowo-fruktozowy do produkcji popularnych słodkości. Jest on tańszy od cukru (sacharozy), ale spożywany w nadmiernych ilościach, poza nadwagą przyczynia się do: powstawania cukrzycy, obniżenia działania systemu immunologicznego i występowania zespołu jelita drażliwego. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uważa, że za otyłość i rozwój cukrzycy odpowiada właśnie ta substancja słodząca.
Głównym grzechem słodyczy jest też to, że zawierają utwardzone tłuszcze roślinne. A tłuszcze w takiej formie nie tylko nie mają żadnych zalet, ale powodują szereg niekorzystnych konsekwencji, w tym odkładanie tkanki tłuszczowej. Podnoszą poziom cholesterolu LDL (złego cholesterolu), a obniżają stężenie cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu). Tym samym przyczyniają się do rozwoju zmian miażdżycowych i zaburzeń układu sercowo-naczyniowego.
Słodycze kuszą nas mieniącymi się kolorowymi barwami przyciągającymi wzrok.Tymczasem za tymi kolorami nie kryje się nic dobrego. Znajdziemy tam cały zestaw składników ukrytych pod różnymi E. Słodycze barwi się E124, czyli tzw. czerwienią koszenilową, E104, czyli żółcienią chinolinową, czy E110 – żółcenią pomarańczową. Są to związki chemiczne jedzone w dużych ilościach, mogą nawet mieć działanie rakotwórcze.
Jak się odzwyczaić od cukru?
Zdrowe słodycze
Wiele z dostępnych w sklepie słodkości można wykonać samodzielnie w domu. Są smaczniejsze, a co najważniejsze zdrowsze. Nie potrzeba na to wiele czasu, a dodając swoje ulubione składniki mamy gwarancję, ze będą nam smakowały.
- Dietetyczne słodycze domowej roboty
Aby samemu wykonać zdrowe i smaczne słodycze, nie potrzeba wiele składników i umiejętności. Domowe ciastka zrobimy na przykład mieszając płatki owsiane z bananem, kakao, suszonymi owocami, siekanymi orzechami, wiórkami kokosowymi, cynamonem, miodem lub stevią. Miłośnicy kulek Rafaello mogą zrobić fit wersję na bazie kaszy jaglanej. W wersji dietetycznej znajdziemy także wiele popularnych ciast, jak np. szarlotka czy sernik.
Owoce są świetnym zamiennikiem słodyczy, ale i niektóre warzywa są naprawdę słodkie. Chociażby bataty, marchew, dynia, pomidory czy papryka. Warzywa i owoce sprawdzą się świetnie, jeśli chcemy okiełznać swój nawyk podjadania słodkości.
Suszone owoce są słodkie, gdyż proces suszenia pozbawia je wody. Najlepiej wybierać takie, które są suszone na słońcu i unikać tych, które są siarkowane czy z dodatkiem substancji słodzących.
Nasiona i pestki doskonale sprawdzą się jako przekąska, np. podczas oglądania telewizji.
Orzechy laskowe zawierają sporo witaminy E, witaminy B i wapnia, fosforu i potasu. Są polecane na potencję. Orzechy włoskie zaś są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i działają przeciwzakrzepowo, a np. suszone śliwki zawierają błonnik, regulują pracę układu pokarmowego i są naturalnym lekiem na zaparcia.
Naturalne miody z polskich pasiek i miody z owocami liofilizowanymi są bardzo zdrowe i pyszne. Na rynku możemy też znaleźć kremy do smarowania pieczywa bez dodatku utwardzonego oleju palmowego. Dżem przyrządzimy sami z owoców sezonowych i cukru .
Czekolada wbrew pozorom wcale nie jest zła. Najwięcej kakao, a co za tym idzie cennych składników (magnez, żelazo, potas), ma jej gorzka wersja. Im zatem czekolada jest bardziej mleczna, tym mniej wartościowa. A biała? Ta w zasadzie nie zasługuje na miano czekolady, bo w ogóle nie zawiera proszku kakaowego, a to on decyduje o wartości tego przysmaku.
KJ
Inne tematy w dziale Rozmaitości