Wiosną i latem wiele osób, także dzieci, cierpi z powodu pylenia roślin. Objawy alergii są dokuczliwe dla każdego alergika, ale dla dzieci - szczególnie.
Alergia jest w Europie najczęstszą chorobą przewlekłą. Cierpi na nią co trzecia osoba, a w niektórych - najbardziej rozwiniętych krajach - nawet co druga. Niemal każda osoba w jakimś okresie swego życia przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną. Co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych.
Alergeny - co może uczulać dziecko?
Alergia jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na niegroźne i naturalne substancje. Mogą nimi być pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza domowe, wełna i pierze.
Wiosną i latem najbardziej powszechne i dokuczliwe są pyłki traw, brzozy, topoli, jesionu, szczawiu i pokrzywy. Jednak niektóre alergeny wziewne, takie jak roztocza kurzu domowego, występują przez cały rok.
Zobacz też: Cladosporium - silny alergen
Objawy alergii u dzieci
Organizm broni się przed nimi reakcjami, których celem jest unieszkodliwienie i wydalenie "szkodników”. Objawami alergii są katar, łzawienie oczu, swędząca wysypka. Mogą to być także miejscowy ból, opuchlizna, ogólne pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i rozdrażnienie.
Alergia dotyka dzieci w sposób szczególnie podstępny: osłabia bardziej niż dorosłych, utrudnia sen, zaburza smak, przez co dziecko niechętnie je. Niewyspane i osłabione dziecko ma trudności w koncentracji, trudniej się uczy, gorzej radzi sobie w sporcie i trudniej mu się bawić.
Złe samopoczucie i objawy uczulenia dzieci nie zawsze są tak wyraźne, jak u dorosłych. Maluch na przykład grymasić i marudzić.
Jak postępować z małym alergikiem?
Po zauważeniu objawów alergii u dziecka należy szukać pomocy u lekarza pediatry, który zaleci odpowiednie postępowanie. Nie ma lekarstwa na alergię, ale można łagodzić jej objawy lekami przeciwhistaminowymi.
Zaleca się ograniczenie kontaktu z alergenem. Po powrocie do domu należy zmienić dziecku ubranie i umyć ciało lub przynajmniej twarz, aby zmyć z nich alergeny, które na nich osiadły. Jeśli mamy w domu zwierzę, którego sierść działa alergizująco na dziecko, zaleca się ograniczenie przebywania zwierzęcia w pokoju dziecka. Jeśli alergenem są roztocza kurzu domowego, usuńmy z pokoju dziecka dywan, zasłony i drobiazgi na półkach, na których gromadzi się kurz.
Co ciekawe, część lekarzy odradza trzymanie dziecka z alergią wziewną w izolacji, by w ten sposób chronić je przed działaniem alergenów. Izolując dziecko, narażamy je na jeszcze silniejsze reakcje alergiczne. Gdy zetknie się ono nagle z alergenami, obronna reakcja organizmu będzie silniejsza. To samo dotyczy zwierząt domowych. Przekonanie, że unikanie zwierzęcia w domu ze względu na alergię na sierść, jest błędem. Warto pamiętać, że jedną z metod leczenia uczuleń jest stopniowe podawanie alergenu i przyzwyczajanie do niego organizmu.
Testy alergiczne dla dzieci - w jakim wieku?
Testów alergicznych nie powinno się wykonywać u dzieci przed ukończeniem czwartego roku życia, ponieważ w tym wieku są one mało wiarygodne. Testy skórne i badania krwi w kierunku alergii należy przeprowadzić później, najwcześniej u dzieci czteroletnich. Jednak nawet u starszych dzieci i dorosłych wyniki nie zawsze są w pełni miarodajne.
Alergia w ciąży i alergia u dzieci
Alergie zazwyczaj pojawiają się już w dzieciństwie, ale mogą one wystąpić w każdym wieku. U ciężarnej kobiety może pojawić się alergia w ciąży, nawet jeśli wcześniej nie odczuwała ona żadnych uczuleń. U dzieci choroby alergiczne często rozwijają się w postaci tzw. marszu alergicznego, czyli jedno uczulenie następuje po drugim. Występują zwykle rodzinnie, ale dotykają także osoby, których żaden krewny nie miał alergii.
BG
Inne tematy w dziale Rozmaitości