Żeń-szeń syberyjski medycyna naturalna wykorzystuje od tysiącleci. Właściwości zdrowotne czynią go cennym produktem w domowej apteczce.
Żeń-szeń - skuteczny afrodyzjak
W tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu żeń-szeń uchodził za roślinę magiczną, związaną z człowiekiem tajemną energetyczną więzią. Jego oryginalna chińska nazwa to „rénshēn” (人蔘). Oznacza „człowieka-korzeń”. Nawiązuje nie tylko do kształtu rośliny – żeń-szeń uważany jest za afrodyzjak, wzmacniający męską potencję.
– Ludzkość przez wieki różnym roślinom przypisywała działanie afrodyzjakalne, ale współczesna nauka potwierdziła tylko skuteczność żeń-szenia – mówi dr Halina Galera z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. – To nadal bardzo ważna roślina lecznicza i jedyny rzeczywisty afrodyzjak, lepiej go jednak zażywać pod kontrolą lekarską – podkreśla dr Galera.

Żeń-szeń zalecany jest nie tylko przy impotencji, ale także zaburzeniach hormonalnych, gdyż pozytywnie oddziałuje na układ dokrewny wydzielający hormony sterydowe. Stosowany jest choćby dla zmniejszenia dokuczliwych objawów menopauzy.
Misjonarze i tajniki chińskiej medycyny
Większość języków europejskich zna żeń-szeń pod nazwą „ginseng”. Termin zawdzięczamy katolickim misjonarzom, który stworzyli łacińską transkrypcję chińskiej nazwy. Chrześcijańscy misjonarze nie tylko nawracali Azjatów i zaszczepiali na Dalekim Wschodzie zachodnią kulturę. Poznawali także sekrety tamtejszego świata i tajniki naturalnej medycyny narodów Azji.

Jak działa żeń-szeń syberyjski?
Dobroczynne właściwości tego specyfiku są liczne. Działa przeciwdepresyjnie, zwiększa wytrzymałość i odporność organizmu, czyni człowieka bardziej witalnym i zwiększa poziom energii życiowej. Dlatego w naszym klimacie powinniśmy stosować go regularnie szczególnie w porze jesienno-zimowej przy dużym deficycie światła i wyraźnie odczuwalnym pogorszeniu samopoczucia - nie związanym z żadną stwierdzoną chorobą. Skąd biorą się jego prozdrowotne właściwości?

Stosowanie żeń-szenia i przeciwwskazania
Specyfik wzmaga ludzką witalność po regularnym wielomiesięcznym stosowaniu. Nie wystarczy krótkotrwałe i okazjonalne zażywanie. Roślinę można podawać osobom starszym i dzieciom – trzeba to jednak skonsultować wcześniej z lekarzem.

Jakie są możliwe przeciwwskazania?
– może wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi przy leczeniu zatorowości płucnej i zakrzepicy żył;
– hipoglikemia, gdyż żeń-szeń obniża poziom cukru we krwi;
– hemofilia i niekrzepliwość krwi;
– chroniczna bezsenność;
– stan podgorączkowy i silna gorączka;
W jakiej postaci używać żeń-szenia?
Z kłączy rośliny powstaje płynny ekstrakt, czyli Extractum Eleutherococci. Zawiera co najmniej 0,12 proc. eleuterozydów. W aptekach znajdziemy preparaty z wyciągami z eleterokoka. Zdaniem ekspertów, można łączyć preparaty na bazie żeń-szenia z wyciągiem z dziurawca, miłorzębu, przęśli i preparatami kofeinowymi.

Z żeń-szenia syberyjskiego można zrobić napar. W tym celu najlepiej jedną lub dwie łyżki specyfiku zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 45 minut, a następnie przecedzić. Napar warto pić rano i w południe po 100-200 ml naparu.
A może ktoś zagustuje w nalewce z żeń-szenia? Ważne są proporcje, czyli 1:3. Potrzebujemy zmielony korzeń rośliny i 40 proc. alkoholu. Niektórzy używają mocnego wina wytrawnego – czerwonego lub białego. Nalewkę należy macerować przez dwa tygodnie.
Ważne! Wszelkie produkty na bazie żeń-szenia nie powinny być spożywane popołudniem i wieczorami, gdyż z dużym prawdopodobieństwem spowodują bezsenność.
źródło: magicznyogrod.pl, zdrowie tvn.pl, dziennikzachodni.pl, luskiewnik.strefa.pl
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Komentarze
Pokaż komentarze (5)