Plamy na skórze klatki piersiowej i swędzenie - to objawy łupieżu pstrego. Wbrew pozorom, nie chodzi o chorobę naskórka głowy. Jak poradzić sobie z łupieżem pstrym?
Co to jest i jak wygląda łupież pstry
Gdy słyszymy o łupieżu pstrym, od razu na myśl przychodzi skóra głowy. Tymczasem schorzenie dotyczy zdrowej skóry, najczęściej klatki piersiowej lub pleców. To te części ciała zarażane są grzybem drożdżopodobnym, a ich charakterystyczną cechą są plamki na skórze. Nazwa łupież "pstry" powstała od brunatnego koloru na zdrowej skórze.
Łupież pstry - jakie są przyczyny zmian na skórze?
Łupież pstry rozwija się na skutek obniżonej odporności organizmu. Podatni na działanie łupieżu pstrego są chorzy na cukrzycę, bóle żołądka i jelit, kobiety w ciąży lub osoby, którym brakuje witamin. Bardziej narażone na działalność grzybicy skóry są osoby młode. Łupież pstry potrafi się rozprzestrzenić na ciele w ogromnych rozmiarach.
Objawy łupieżu pstrego na plecach, głowie i twarzy
Najczęściej pierwszym objawem łupieżu pstrego są jasne plamki na klatce piersiowej i plecach, czasem na szyi czy głowie. Objaw ten jest często lekceważony. Plamy przybierają różne odcienie - mogą być żółte, brunatne, różowe, czerwone lub brązowe, przypominając opaleniznę. Plamki swędzą, często pieką i powodują, że w zarażonych miejscach skóra staje się szorstka i tłusta. Mają średnicę 4 milimetrów, nieregularne kształty i mogą układać się w różne wzory. Najgorsze jest to, że w okresie letnim chorzy na łupież pstry nie opalą plam. Miejsca, w których są plamy, będą po prostu jaśniejsze od innych części ciała. Inne objawy łupieżu pstrego to nadmierne pocenie się oraz zmiany w organizmie, które zachodzą na skutek przyjmowanych leków.
Czy łupież pstry jest zaraźliwy?
Niestety łupieżem pstrym stosunkowo łatwo się zarazić. Gdzie można się nim zarazić? Grzyby możemy złapać podczas kąpieli w rzekach lub jeziorach - tam, gdzie jest stosunkowo wilgotno w czasie słonecznej pogody. Zarażeniu się łupieżem pstrym sprzyjają również często wizyty w solariach i gabinetach masażu. Złą wiadomością dla pacjentów jest fakt, że łupież pstry, nawet leczony, może powracać na skórze.
Leczenie łupieżu pstrego - maści, szampon i leki
Z powodu nawrotów choroby, leczenie łupieżu pstrego należy do przypadków ciężkich i długotrwałych - należy poświęcić nawet kilka lat, by pozbyć się uciążliwych plam skórnych. Profilaktyka znacznie się wydłuża, jeśli chory ma tendencję do nadmiernego pocenia się. Badania u dermatologa wykonuje się za pomocą tzw. lampy Wooda, dzięki której można określić stopień zarażenia się grzybem.
Walkę z łupieżem pstrym podejmuje się głównie za pomocą leków doustnych. Są to: ketokonazol i silniejsze preparaty antygrzybicze - itrakonazol oraz flukonazol. Nie wolno stosować ich przez kobiety w ciąży i matki, karmiące piersią. Należy dbać szczególnie o higienę skóry i korzystać z szamponów, zawierających ketokonazol. Dozwolone są inne środki antygrzybiczne takie jak specjalistyczne maści na łupież pstry. Warto pamiętać o połączonym leczeniu skóry głowy i miejsc, zarażonych łupieżem pstrym. Tylko taka terapia ma szansę długotrwałego powodzenia. Do mycia się zalecane jest mydło, które zawiera kwas salicylowy.
Na zdrowie skóry wpływ ma nasza dieta. Warto spożywać posiłki bogate w witaminę D, żelazo, cynku, żelaza i unikać tłustych potraw. Palacze z łupieżem pstrym powinni zrezygnować z sięgania po papierosy, bowiem wzmagają one chorobę skóry. Łupież pstry nie jest zaraźliwy w takim stopniu, jak grzybica stóp lub paznokci.
źródło: medonet.pl, poradnikzdrowie.pl
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości