Frutarianizm to najbardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Zwolennicy diety frutariańskiej jedzą wyłącznie owoce i warzywa, których zerwanie nie powoduje śmierci, czyli inaczej zniszczenia rośliny.
Osoby, które świadomie przechodzą na frutarianizm, kierują się ideologicznym przekonaniem, co do zdrowotnego i pozytywnego wpływu tej diety na ich życie. Niestety lekarze, jak i dietetycy, są innego zdania. Według nich frutarianizm nie wpływa dobrze na organizm człowieka.
Frutarianizm to jedna z najbardziej restrykcyjnych odmian wegetarianizmu. Zobacz też, co to jest weganizm. Co jeść i kiedy dieta bez mięsa jest zdrowa.
Kim są i co jedzą frutarianie?
Frutarianie jedzą posiłki składające się jedynie z owoców, wykluczając mięso i jego przetwory, a także warzywa, nasiona, pestki. Taki sposób żywienia odrzuca też wszelkiego rodzaju obróbkę termiczną. Zdarzają się odstępstwa, pozwalające na jedzenie orzechów i innych nasion
Frutarianie nie mogą jeść owoców, których zerwanie "uśmierciłoby" roślinę. Sięgają tylko po te owoce, które rosną na drzewach lub krzewach. Najbardziej radykalni z nich jedzą tylko te owoce, które same spadną na ziemię. Ważne, aby były ekologiczne, tzn. nie zawierały pestycydów i innych substancji chemicznych.
Zasady frutarianizmu i jadłospis
W diecie frutariańskiej obowiązuje następująca klasyfikacja owoców:
- kwaśne – owoce cytrusowe (grejpfruty, pomarańcze, mandarynki), ananas, granat, kiwi,
- średniokwaśne – jabłka, mango, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie,
- słodkie – banany, winogrona, papaja, melon, figi,
- suszone – rodzynki, daktyle, śliwki,
- oleiste – awokado, oliwki, orzechy kokosowe,
- niesłodkie, czyli warzywa botanicznie należące do owoców – bakłażan, pomidor, ogórek.
W jadłospisie diety powinny pojawić się surowe owoce, sałatki owocowe, koktajle oraz świeżo wyciskane soki. Posiłki należy spożywać w małych porcjach oraz w regularnych odstępach, najlepiej co 2-3 godziny. Wskazane jest picie dużej ilości płynów – około 2 litrów dziennie, w tym świeżo wyciskanych soków.
Kilkudniowa dieta frutariańska wpływa pozytywnie na organizm - oczyszcza organizmu z toksyn oraz obniża masę ciała. Jednak stosowana dłużej może doprowadzić do powikłań. Owoce dostarczają dużych ilości cukrów prostych i małej ilości błonnika pokarmowego, przez co mogą powodować wystąpienie zaburzeń poziomu glukozy i insuliny we krwi. Ze względu na niską kaloryczność, niedobór pełnowartościowego białka jak i witaminy D, B12 oraz składników mineralnych: żelaza czy wapnia, może być przyczyną wystąpienia chorób np. osteoporozy, ogólnego przemęczenia, anemii.
Diety frutariańskiej nie powinny stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przewlekle chore. Każdy, kto chce przejść na dietę owocową koniecznie powinien skonsultować się z lekarzem i pozostać pod jego stałą opieką.
Być jak Steve Jobs
O szkodliwości frutarianizmu przekonał się Ashton Kutcher, który wzorem Steva Jobsa - wielkiego propagatora frutarianizmu - przeszedł na tę dietę. Chciał lepiej wcielić się w graną przez siebie postać. Na miesiąc przed zdjęciami do filmu zaczął jeść jedynie posiłki składające się z owoców, orzechów, nasion i innych części roślin. Dwa dni przed rozpoczęciem pracy na planie, aktor wylądował w szpitalu, uskarżając się na silne bóle trzustki.
- Frutariańska dieta może prowadzić do naprawdę poważnych schorzeń. Zwijałem się z bólu. To było naprawdę przerażające... biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – mówił aktor mając na myśli fakt, że Jobs zmarł właśnie na raka trzustki - wspominał aktor.
KJ
Inne tematy w dziale Rozmaitości