Dieta cukrzycowa wymaga rezygnacji z tłuszczów, słodyczy i słonych przekąsek.
Dieta cukrzycowa wymaga rezygnacji z tłuszczów, słodyczy i słonych przekąsek.

Dieta cukrzycowa, czyli prawidłowe odżywianie cukrzyka

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która wymaga skrupulatnego przestrzegania diety. Właściwe odżywianie jest dla cukrzyka konieczne dla osiągnięcia właściwego poziomu glukozy w organizmie. 

Na cukrzycę typu 1 z reguły zapadają młodzi ludzie. W ich organizmach komórki odpowiedzialne za produkcję insuliny ulegają zniszczeniu. To choroba najczęściej uwarunkowana genetycznie.

Polecamy: Dieta Chodakowskiej na płaski brzuch - na czym polega i przykładowy jadłospis

Z kolei na cukrzycę typu 2 chorują przede wszystkim osoby, które skończyły 40 lat i cierpią na nadwagę i nadciśnienie. 

Dieta w cukrzycy typu 1 i 2 

Leczenie cukrzycy typu 1 i 2 ma odmienny charakter, ale w obu przypadkach nieodzowana jest właściwa dieta. Opiera się ona na kilku zasadach: cukrzycy potrzebują regularnych posiłków, muszą zadbać o ich właściwą kaloryczność – nie należy sugerować się dietą innych, ale w konsultacji z lekarzem i dietykiem dobrać odpowiednią do własnego trybu życia.  

Zobacz: Dieta wątrobowa. Co jeść, czego nie jeść?

Ważna jest stabilna liczba przyjmowanych codziennie kilokalorii. Istotny jest też skład diety: 40 do 50 proc. powinny stanowić węglowodany, 30 do 35 proc. tłuszcze, 15 do 20 proc. białka. Pamiętajmy, że celem każdej diety cukrzyka jest przede wszystkim kontrola glikemii, służąca wyrównywaniu poziomu glukozy we krwi.

image
Kontrola glikemii służy wyrównywaniu poziomu glukozy we krwi.

Dieta w cukrzycy typu 1 ze względów zdrowotnych jest najbardziej wymagająca. Przyjmowana insulina musi zostać odpowiednio zbilansowana ze spożywanymi węglowodanami i białkami.

Ludzie cierpiący na nadwagą i otyłość, co towarzyszy cukrzycy typu 2, muszą dodatkowo stosować dietę, która spowoduje spadek nadmiernej masy ciała. Z kolei w przypadku cukrzycy ciążowej ważna jest ścisła kontrola spożytych węglowodanów. Prawidłowa dieta pozwoli ciężarnej utrzymać glikemię na wyrównanym poziomie – bez konieczności zażywania leków. 

Dobre produkty w diecie cukrzyka 

Czego potrzebuje cukrzyk w swoje diecie? Przede wszystkim chudego drobiu, cielęciny, wołowiny, ryb. Nieodzowny jest odtłuszczony nabiał, czyli chude mleko, jogurty i kefiry. Nie zaszkodzi olej lniany i rzepakowy, a także pieczywo razowe. Jeśli nie przekonaliśmy się wcześniej do kasz, to w przypadku diety cukrzyka będzie to konieczne. Kasza gryczana i pęczak będą jak znalazł. Do tego mąka razowa, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, rośliny strączkowe i świeże warzywa. Nie zapomnijmy o witaminach: szukajmy żywności bogatej w witaminę C i E oraz β-karoten, czyli prowitaminę A. Będziemy również potrzebować odpowiednich ilości witaminy B6, B12 i kwasu foliowego. 

image
W diecie cukrzyka zadbajmy o owoce z niskim indeksem glikemicznym i zrezygnujmy z dojrzałych bananów.

Co z owocami w diecie cukrzycowej? Ważny jest niski indeks glikemiczny. Owoce dobre dla cukrzyka to jabłka i gruszki, czereśnie, borówki i jeżyny, maliny i truskawki, pomarańcze, nektarynki, grejpfruty. Jeśli lubimy dojrzałe banany, to niestety będziemy musieli z nich zrezygnować. Soki owocowe w naszej diecie powinny być świeżo wyciskane, do tego najlepiej rozcieńczane niegazowaną wodą. Absolutnie musimy wykluczyć z posiłków powszechnie dostępne słodzone napoje sklepowe, zarówno soki jak i tzw. nektary.

Co wykluczyć z diety cukrzyka?

Skoro mowa o tym, czego cukrzyk powinien unikać. Dieta cukrzycowa wyklucza słodycze i alkohol. Nie ma w niej miejsca również na śmietanę, tłuste mleko, serki topione. 

Odpadają także przysmaki w rodzaju salcesonu i pasztetowej, tłustych kiełbas, boczku, salami i słoniny.

image
Tłuste i słodkie produkty są całkowicie zakazne w diecie cukrzycowej.

Absolutnie niewskazane są produkty smażone w głębokim tłuszczu. Majonez i smalec również będą musiały na stałe pożegnać naszą kuchnię.

Dieta właściwa dla cukrzyków wyklucza także produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Zaliczają się do nich białe pieczywo, liczne wyroby cukiernicze i słone przekąski. Dietetyk wykreśli z naszej diety cukrzycowej owoce suszone, kandyzowane, w syropie.  

Dieta cukrzycowa a profilaktyka 

Cukrzycy typu 2 można przeciwdziałać. Jeśli podejmiemy tego rodzaju staranie, dieta cukrzycowa będzie istotnym elementem profilaktyki. Właściwie dobranym posiłkom powinny towarzyszyć zwiększenie aktywności fizycznej i zbicie zbędnych kilogramów, które są głównym czynnikiem zwiększającym szansę zachorowania. Warto także sprawdzić, kto wśród naszych bliskich chorował na cukrzycę – ryzyko jej występowania rodzinnego wynosi 25 proc. 

image
Dieta cukrzycowa szczególnie w przypadku cukrzycy typu 2 współgra z rozsądnym zwiększeniem wysiłku fizycznego. 

Lekarze i dietetycy podkreślają, że wprowadzenie właściwej diety to proces, który wiąże się choćby z psychologicznymi predyspozycjami pacjenta. Dieta cukrzycowa, podobnie jak inne, wymaga choćby zerwania z dotychczasowymi nawykami, a niekiedy także wyjścia z nałogów. Nie należy się zrażać ewentualnymi niepowodzeniami w przestrzeganiu diety i zaniedbaniu odpowiedniej aktywności fizycznej. Należy powracać do dobrych praktyk, uczyć się choćby przyjaznych diecie sposobów gotowania – zaczynając od zarzucenia smażenia na głębokim tłuszczu, rezygnacji ze słodkich i słonych przekąsek. Poza lekarzem i dietetykiem warto o postępach lub problemach z dietą cukrzycową informować najbliższe osoby, żeby mogły – jeśli zechcą – wspierać nas w naszych wyborach. 


Źródło: poradnikzdrowie.pl, zdrowie.gazeta.pl, medonet.pl, medicovergo.com

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Rozmaitości