Kleszcze mogą zakażać nie tylko bakterią Borrelia burgdorferi, która powoduje boreliozę, ale też wieloma innymi organizmami chorobotwórczymi. „Bezpieczna i skuteczna szczepionka przeciw boreliozie byłaby najlepszym rozwiązaniem” – uważa dr John Lambert ze w szpitala Uniwersyteckiego Mater Misericordiae w Dublinie.
Według podstawowych zaleceń, dotyczących leczenia boreliozy, wystarczy podawać antybiotyk od dwóch do trzech tygodni. Z kolei Międzynarodowe Towarzystwo ds. Boreliozy i Chorób z nią Powiązanych (ILADS) zaleca, by pacjenta leczyć do momentu, aż poczuje się lepiej. Może to trwać trzy tygodnie lub trzy miesiące, czasem dłużej.

Wielu specjalistów zastanawia się, czy długotrwałe leczenie oznacza chorobą przewlekłą, czy tzw. zespół poboreliozowy. – Nie uznaję określenia „zespół poboreliozowy” – przekonuje dr John Lambert, konsultant chorób zakaźnych w szpitalu Uniwersyteckim Mater Misericordiae i profesor w UCD School of Medicine and Medical Science w Dublinie. – Zdarza się, że pacjent jest zakażony i ciągle choruje, choć otrzymał antybiotyki; czuł się lepiej w czasie ich przyjmowania, ale kiedy przestawał je przyjmować – jego stan się pogarszał. Myślę, że w takim wypadku nie mamy do czynienia z zespołem poboreliozowym, lecz jest to nawrót infekcji – wyjaśnił lekarz.
Długotrwała terapia z pomocą antybiotyków, również w przypadku boreliozy, budzi kontrowersje wśród lekarzy i pacjentów. – Problem z przewlekłą boreliozą jest taki, że pacjenci też umierają, choć znacznie wolniej. Potrzebujemy lepszych narzędzi diagnostycznych i lepszych badań na temat jej leczenia, aby sprawdzać, jakie kombinacje antybiotyków działają najlepiej i sprawiają, że stan pacjenta się poprawia – uważa dr Lambert.

Dr John Lambert ma 25-letnie doświadczenie w temacie chorób zakaźnych. Pracował w Instytucie Wirusologii Człowieka na Uniwersytecie w Maryland oraz w Instytucie Johna Hopkinsa w Baltimore, gdzie rozwijał umiejętności w zakresie wakcynologii, HIV, boreliozy oraz koinfekcji.
źródło: PAP
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Komentarze
Pokaż komentarze (11)