Pomidory, poza walorami smakowymi, dostarczają wielu cennych dla organizmu witamin, minerałów oraz substancji o działaniu przeciwutleniającym. Najważniejszymi ich składnikami są karotenoidy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe.
Eksperci rekomendują jedzenie dużych ilości sezonowych warzyw i owoców o intensywnych barwach, zwłaszcza czerwonej, zielonej oraz fioletowej. Produkty te mają wysoką wartość odżywczą oraz wykazują duży potencjał antyoksydacyjny, gdyż dostarczają substancji o działaniu przeciwutleniającym, takich jak: karotenoidy, witamina A, C i E. Związki te należą do tzw. zamiataczy wolnych rodników tlenowych. Przeciwdziałają procesom starzenia się skóry oraz chronią przed rozwojem licznych chorób, zwłaszcza nowotworów i schorzeń układu krążenia.
Zobacz też: Owoce i warzywa o intensywnych barwach są szczególnie zdrowe
Wśród zalecanych w codziennej diecie warzyw znajdują się pomidory, które powinny być jedzone w postaci surowej lub przetworzonej. Najbardziej wskazane są w profilaktyce chorób nowotworowych oraz u osób z otyłością, cukrzycą, chorobami serca oraz wątroby. Te intensywnie czerwone warzywa są źródłem przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, E i beta karoteny.
Według naukowców najważniejszym składnikiem obecnym w pomidorach jest likopen, czyli czerwony barwnik należący do karotenoidów. Ten naturalny antyoksydant chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym i wykazuje właściwości przeciwnowotworowe; przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju raka skóry, czyli czerniaka. Likopen zapobiega również zachorowaniom na nowotwory przewodu pokarmowego, prostaty, szyjki macicy, pęcherza moczowego oraz płuc.
W badaniach wykazano, że osoby jedzące pomidory lub przetwory pomidorowe są znacznie mniej narażone na rozwój nowotworów, niż osoby, które uwzględniają te produkty sporadycznie lub całkowicie eliminują je ze swojej diety. Największym źródłem likopenu są pomidory dojrzewające na słońcu, a nie w warunkach szklarniowych czy pod folią. Ponadto związek ten lepiej wchłania się z przetworów pomidorowych niż z surowych warzyw.
Pomidory z dodatkiem oliwy
Zawartość likopenu w pomidorach jest uzależniona od odmiany warzywa. Ilość tego związku rośnie wraz z dojrzewaniem pomidorów. Likopen jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, dlatego jego przyswajalność przez organizm zwiększa się, gdy do pomidorów doda się odrobinę roślinnego tłuszczu, np. oliwy z oliwek. W dietach antyrakowych zaleca się sosy oraz zupy przygotowane na bazie pomidorów. Jest to spowodowane tym, że likopen lepiej się wchłania po obróbce termicznej. Poziom pomidorowego przeciwutleniacza we krwi jest mniejszy u nałogowych palaczy w porównaniu z osobami niepalącymi. Szkodliwe substancje obecne w dymie papierosowym przyczyniają się do niszczenia cząsteczek likopenu, podobnie jak innych karotenoidów o działaniu przeciwnowotworowym.
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Inne tematy w dziale Rozmaitości