Opalanie się podczas ciąży nie jest zabronione, ale należy robić to z umiarem. Wielogodzinne leżenie na plaży może skutkować udarem cieplnym niebezpiecznym zarówno dla matki, jak i dziecka. Bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna i odpowiednie nawodnienie organizmu.
Wakacje w upalnym kurorcie w czasie ciąży mogą nie być komfortowe. Organizm przyszłej mamy, szczególnie w ostatnim trymestrze, bardzo źle znosi wysokie temperatury.
Zalety umiarkowanej ekspozycji na słońce w czasie ciąży
Produkcja witaminy D w ludzkim organizmie jest aktywowana przez promienie UV. Witamina D to składnik niezbędnym do prawidłowego rozwoju szkieletu dziecka oraz zachowania zdrowia ciężarnej. Aby zwiększyć jej poziom w organizmie nie jest konieczne wielogodzinne przebywanie na słońcu. Wystarczy 20 minutowy spacer w pogodny dzień. Słońce sprzyja wydzielaniu endorfin, więc poprawia też samopoczucie, co jest bardzo cenne szczególnie w czasie ciąży.
Zagrożenia wynikające z opalania się podczas ciąży
Wielogodzinna ekspozycja na ostre słońce i upał może skutkować przebarwieniami skóry (ciąża powoduje większą podatność na tego rodzaju dolegliwości), alergią, udarem cieplnym, które w takim samym stopniu dotyczą matki jak i dziecka. Ponadto wysoka temperatura może spowodować: puchnięcie ciała, uczucie ciężkości, duszności, pękanie naczyń krwionośnych (powstawanie nieestetycznych pajączków), a nawet krwawienie z dróg rodnych, omdlenia i odwodnienie.
Długotrwałe opalanie się jest przyczyną – nie tylko w ciąży – osłabienia odporności, raka skóry oraz jej przedwczesnego starzenia się.
Zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży sprzyjają powstawaniu znamion barwnikowych oraz zaostrzaniu się tych, które już istnieją. Warto przykrywać je kremem o najsilniejszym filtrze, apaszką czy lekką bluzką.
Jak bezpiecznie opalać się w ciąży
Lubisz się opalać? Przed korzystaniem z kąpieli słonecznych czekają cię:
- zakup kremu lub pianki do opalania z filtrem o ochronie na poziomie minimum SPF 30.
- wyposażenie się w kapelusz lub inne nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z atestowanym filtrem przeciwsłonecznym
- zakup stroju kąpielowego, który nie będzie uciskał brzucha i będzie dobrze podtrzymywał powiększone w czasie ciąży piersi. Najlepsze są te z usztywnianymi miseczkami i szerokimi ramiączkami. Strój może być jedno- lub dwuczęściowy.
- zakup wody termalnej do ochładzania karku i twarzy.
- zakup lub wypożyczenie wygodnego leżaka. Leżenie lub siedzenie tylko na kocu może nie być komfortowe i niepotrzebnie obciąży kręgosłup zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży.
Oprócz tego pamiętaj, by:
- często pić wodę,
- nie opalać się w godzinach najintensywniejszego promieniowania, czyli między 11:00 a 15:00,
- często spacerować, dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko poparzeń słonecznych.
JJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Inne tematy w dziale Rozmaitości