Rak trzustki a cukrzyca

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Rak trzustki to bardzo zła diagnoza - przede wszystkim dlatego, że w 80-90 proc. wykrywa się go dopiero w zaawansowanym stadium. Wcześniej choroba nie daje istotnych objawów.

Na Europejskim Kongresie Onkologicznym (European Cancer Congress) w listopadzie 2016 roku w Kopenhadze zaprezentowano pracę, która wskazuje na pewne wcześniejsze objawy tego nowotworu: początek lub zaostrzenie cukrzycy.

Oczywiście nie znaczy to, że każdy, kto ma cukrzycę, zachoruje na raka trzustki; jest to nowotwór, który nie występuje tak często, jak zaliczana do epidemii cywilizacyjnych cukrzyca. Niemniej jednak obie choroby dotyczą tego samego organu.

Dr Alice Koechlin z międzynarodowego instytutu badawczego w Lyonie poinformowała podczas kongresu o analizie, która wykazała związek pomiędzy cukrzycą a nowotworem trzustki. Okazało się, że połowa tych nowotworów została rozpoznana wśród pacjentów, którzy na nie wcześniej niż rok przed tą diagnozą dowiedzieli się o tym, że chorują na cukrzycę typu drugiego i dostali leki na tę chorobę lub u tych pacjentów z cukrzycą (od wielu lat), którzy z powodu zaostrzenia tej choroby musieli zacząć przyjmować silniejsze leki.

Analiza dotyczyła ponad 800 tys. pacjentów z Lombardii we Włoszech i Belgii w latach 2008-2013. W tym czasie w Lombardii i Belgii wykryto ogółem ponad 2,7 tys. przypadków raka trzustki.

Badacze odkryli, że w porównaniu z pacjentami, którzy przyjmowali doustne leki na cukrzycę, ci, którym przepisano leki inkretynowe (zalecane są w razie słabej odpowiedzi na dotychczasową terapię; w Polsce nie są refundowane), mieli 3,5-krotnie wyższe ryzyko otrzymania diagnozy raka trzustki w pierwszych trzech miesiącach po ich zleceniu. Po roku od pierwszej recepty na leki inkretynowe ryzyko to spadało dwukrotnie.

Naukowcy podejrzewają, że nagłe wystąpienie cukrzycy lub jej zaostrzenie może być u niektórych osób objawem rozwijającego się raka trzustki, tym bardziej, że częstość rozpoznawania tego nowotworu u pacjentów ze stabilną cukrzycą była niska.

- Zarówno lekarze, jak i ich pacjenci z cukrzycą powinni zatem wziąć pod uwagę, że początek cukrzycy lub jej zaostrzenie mogą być pierwszym sygnałem rozwijającego się raka trzustki. Dlatego lepiej w takiej sytuacji podjąć diagnostykę w tym kierunku - mówiła na kongresie Alice Koechlin.

Diagnostyka obejmuje badanie fizykalne pacjenta, badania laboratoryjne oraz obrazowe (m.in. USG).

Zobacz też:

AK

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Rozmaitości