Sezon grypowy w pełni. Co zrobić, aby nie zachorować?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

W ubiegłym tygodniu na grypę zachorowało w Polsce prawie 230 tysięcy osób, najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. 

Według danych Państwowego Zakładu Higieny (PZH), tylko w jednym tygodniu stycznia - między 16 a 21 - na grypę i choroby grypopodobne zapadło w Polsce 228 451 osób.  Jeśli tempo zachorowań się utrzyma, w całym miesiącu może być prawie 1 milion chorych. Najwięcej osób choruje w województwie mazowieckim – ok. 40 tysięcy, w Małopolsce - 30 tysięcy, na Pomorzu - 25,5 tysiąca. W Warszawie odnotowano prawie 8 tysięcy przypadków.

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływana najczęściej przez jeden z trzech dominujących szczepów wirusa. Przechorowanie grypy nie daje odporności, można zachorować nawet kilka razy w  roku. Grypy nie można lekceważyć, ponieważ nieleczona może spowodować powikłania. Dla osób z przewlekłymi chorobami, np. z chorobami serca, płuc, cukrzycą, dla osób starszych, kobiet w ciąży lub małych dzieci może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Lekarze przekonują, że najskuteczniejszą profilaktyką są szczepienia, najlepiej wczesną jesienią, zanim nastąpi wzrost zachorowań. Ale szczepić można się przez cały rok. Szczepionki zawierają antygeny 3 aktualnie krążących w środowisku szczepów wirusa. Sama szczepionka nie może spowodować  choroby, ponieważ nie zawiera całego wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.

Odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się w Polsce od kilku lat na stałym, niskim  poziomie ok. 3,5%. Jak wynika z badań sondażowych, prawie jedna trzecia uważa, że szczepionki są niezbyt skuteczne, drugie tyle osób jest przekonanych, że jest mało prawdopodobne, aby zachorowały, a co piąty Polak nie szczepi się ze względu na możliwe powikłania poszczepienne.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia grypą:

  • w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką lub kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby
  • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem
  • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia
  • unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym - zwłaszcza podczas dłuższych podróży

Objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność nie wolno lekceważyć i należy zgłosić się do lekarza.

Politycy PiS promują szczepienia

W grudniu 2016 r. marszałek senatu Stanisław Karczewski publicznie zaszczepił się przeciwko grypie, by promować tę metodę profilaktyki chorób zakaźnych. Zastrzyk wykonał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który podkreślał, że szczepienia są bezpieczne i skuteczne. Akcja miała związek z Ogólnopolskim Dniem Szczepień, przypadającym 9 grudnia. Jego celem jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego sposobu zapobiegania chorobom oraz poprawa społecznej wiedzy na ten temat.

Minister zdrowia podkreślał, że szczepienia są dobre – bezpieczne i skuteczne. - Grypa jest chorobą niebezpieczną; grypa to nie przeziębienie, ta choroba może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań. Szczepić nie powinni się tylko ci, którzy mają rzeczywiste przeciwwskazania – mówił minister Radziwiłł.

Zobacz też: Jak radzić sobie z grypą?


BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Rozmaitości