Tradycyjny sposób na dobry sen – kubek gorącego mleka – ma naukowe uzasadnienie.
Babcie często zalecają wnukom szklankę ciepłego mleka na dobry sen. Medycyna ludowa przypisuje mu pomoc w trudnościach ze spaniem. Wygląda na to, że nie jest to przekonanie pozbawione podstaw naukowych, bowiem mleko zawiera substancje wpływające na zmniejszenie napięcia, poprawę nastroju i dobry sen właśnie.
Jedna z molekuł białka występującego w mleku ma cudowne właściwości. Zawiera cząstkę, która jest prekursorem serotoniny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za zmniejszenie lęku, obniżenie poziomu stresu i dobre samopoczucie.
Mleko zawiera także opioidy - kazomorfiny. Badacze sądzą, że biorą one udział w procesie powstawania sytości i dobrego samopoczucia. Nie jest to nowe odkrycie. Na jego bazie powstało zaś mnóstwo mitów, jak na przykład ten mówiący o uzależnieniu od mleka jako chorobie. Medycyna jeszcze nie odkryła tego zespołu zaburzeń psychicznych, natomiast naukowcy poważnie debatują na temat zaburzeń związanych z nadmierną dbałością o zdrową dietę.
Niektórym osobom w dorosłym wieku mleko rzeczywiście szkodzi - tym, którzy nie wydzielają laktazy koniecznej do rozkładu cukru mlekowego laktozy oraz osobom, które nie tolerują białka mleka - kazeiny.
Co ciekawe, każdy noworodek wydziela laktazę, a to, czy zatraci tę umiejętność w późniejszym wieku, zależy przede wszystkim od tego, czym zajmowali się jego przodkowie. Jeśli hodowali bydło - z pewnością mleko nie będzie mu szkodzić. W krajach Europy północnej zdolność do wytwarzania laktazy ma ponad 90 proc. populacji.
Warto też wziąć pod uwagę badania, o których pisze na łamach Medycyny Praktycznej dr Monika Świerczyńska-Krupa. Otóż aż 1/3 osób przypisuje sobie uczulenie na określony pokarm, ale prawdziwa alergia pokarmowa dotyczy 4 do 8 proc. dzieci oraz 2 do 4 proc. dorosłych. Faktem jest, że od lat 50. te odsetki wzrastają.
Jak na razie jednak medycyna współczesna zgadza się z Hipokratesem, że mleko to najdoskonalszy napój występujący w naturze. Nie tylko na sen.
JW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości