Opuchnięte stopy Kim Kardashian. fot. PrintScreen: Youtube/Splash News
Opuchnięte stopy Kim Kardashian. fot. PrintScreen: Youtube/Splash News

Obrzęki nóg. Skąd się biorą i jak sobie pomóc?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Przyczyny powstawania obrzęków nóg są różne: siedzący tryb życia, niewydolność żylna, nadwaga, stosowanie leków, zmiany hormonalne. Sposobem na nie jest ruch, właściwa dieta, unikanie siedzenia w bezruchu przez wiele godzin.

Opuchlizna kończyn dolnych to pochodna naszego trybu życia, przyjmowania określonych leków, a przede wszystkim schorzeń i zmian ustrojowych. Zazwyczaj winna jest nadwaga, stanie przez długi czas, bezruch związany z podróżami lub pracą przy biurku, oraz przyjmowanie leków na nadciśnienie, sterydów, antydepresantów, hormonów czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 

Wśród schorzeń wywołujących obrzęki dominuje niewydolność żylna, a także skrzepy, zakażenia w obrębie kończyn dolnych i niedrożność naczyń limfatycznych. Oprócz tego niewydolność serca, nerek lub wątroby, a także niektóre stany pooperacyjne, np. miednicy. U kobiet obrzęki mogą pojawić się w czasie ciąży lub cyklu menstruacyjnego. 

Chcąc ograniczyć problemy z obrzękami, lub ich uniknąć, przede wszystkim przestawmy się na aktywniejszy tryb życia i starajmy się utrzymać prawidłową masę ciała. Sprawniejsze mięśnie nóg to lepiej działająca pompa mięśniowa, która ułatwia odprowadzanie krwi żylnej. Szczególnie zalecane jest pływanie, jazda na rowerze, taniec, spacery oraz jogging. 

Jednocześnie zredukujmy ilość soli w diecie, a zwiększajmy udział owoców i warzyw, zwłaszcza z dużą zawartością flawonoidów. Sięgajmy także po napary i nalewki z arniki, kasztanowca oraz miłorzębu.

Na co dzień nie powinniśmy nosić ubrań, które uciskają okolicę ud. Gdy dokuczają nam np. żylaki, warto zaopatrzyć się w profilaktyczne stroje kompresyjne. Osoby z tendencją do obrzęków nie powinny nosic skarpetek z ciasnym ściągaczem nad kostką.

W czasie pracy przy biurku unikajmy zakładania nogi na nogę. Co jakiś czas podkurczajmy i prostujmy palce stóp. Oprócz tego świetnie sprawdzi się uniesienie nogi i wykonanie kilku okrężnych ruchów. Kiedy tylko mamy możliwość, wstańmy od biurka i zróbmy choćby niewielki spacer, chodząc raz na palcach, a raz na piętach. Gdy nogi robią się opuchnięte, dobrze jest wykonać również kilka lub kilkanaście przysiadów. W warunkach domowych dodatkowo ćwiczmy „rowerek” i krążenie nóg w pozycji leżącej. W trakcie spoczynku powinniśmy układać nogi w pozycji uniesionej, najlepiej powyżej poziomu serca.

Bardzo pomocne mogą być kąpiele hartujące unaczynienie nóg. W dwóch miskach przygotowujemy zimną oraz ciepłą wodę (zbliżoną do temperatury ciała). Przez 2 minuty moczymy stopy w wodzie ciepłej, po czym przekładamy je do zimnej, na około 15 sekund. Sesja powinna trwać 10 minut. 

Innym sposobem jest 15-minutowe brodzenie w chłodnej wodzie, sięgającej do połowy łydek. Możemy dodać do niej szklankę soli kuchennej lub odrobinę olejku z geranium, cytrusowego lub jałowcowego. Substancje te pomagają usprawnić krążenie krwi w najmniejszych naczyniach krwionośnych. 

WA


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Rozmaitości