Mniszek lekarski - popularny dmuchawiec.
Mniszek lekarski - popularny dmuchawiec.

Mniszek lekarski - na co pomaga ten zdrowy chwast?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Mniszek lekarski jest prawdziwą zmorą ogrodników, ale też rośliną cenioną ze względu na właściwości zdrowotne. Młode liście mniszka lekarskiego dodaje się do sałatki, a z jego korzenia przyrządza się napoje takie jak herbata z korzenia mniszka, zamiennik kawy, a nawet piwo. Na co jest mniszek, jakie ma zastosowanie i na co pomaga?

Mniszek lekarski a mlecz - Jak wygląda mniszek lekarski?

Bole oczy, dętki, dmuchawiec, męska stałość, podmuch czy wilczy ząb - to tylko niektóre z wielu nazw opisujących mniszka lekarskiego. Ta znana wszystkim roślina, niesłusznie nazywana mleczem, najprawdopodobniej pochodzi z Grecji. Jest byliną wieloletnią, a gatunek należy do rodziny astrowatych. Jej owocostan najczęściej nazywamy dmuchawcem. Niesione wiatrem nasiona mogą przebyć dystans nawet 8 km.

Mniszek lekarski - zastosowanie i witaminy

Mniszek uchodzi za dobre źródło potasu, wapnia, żelaza, magnezu, boru, fosforu i cynku. Obok nich zawiera lecytynę, inulinę, witaminę C, kilka witamin z grupy B oraz witaminy E i P. W jego składzie stwierdzono także obecność garbników, choliny, asparaginy, trójterpenów, a także steroli i wielu olejków eterycznych.

Najbardziej popularne wyroby z mniszka lekarskiego to:

  • domowy syrop z mniszka lekarskiego
  • sok z mniszka lekarskiego
  • miód z mniszka
  • odwary i herbaty z korzenia mniszka lekarskiego
  • nalewki 

Na co jest mniszek lekarski?- właściwości zdrowotne

Preparaty, nalewki, odwary i mieszanki zawierające wyciąg z mniszka lekarskiego stosujemy podczas problemów z trawieniem i wątrobą, a szczególnie przy zmniejszonym wydzielaniu żółci. Stany takie pojawiają się po kamicy żółciowej, wirusowym zapaleniu wątroby, a także po zabiegach chirurgicznych w obrębie dróg żółciowych. Warto więc żeby osoby z problemami trawiennymi  wiedziały jak przygotować syrop z mniszka i regularnie go stosowały. Oprócz tego, medykamenty na bazie dmuchawca pomagają przy niewydolności i obrzękach nerek, w kamicy moczowej, a także stanach zapalnych pęcherza i przewodów moczowych. Wspomagająco wykorzystuje się je przy niedoborach witamin, niestrawnościach, pierwszym stadium cukrzycy, jak również przy zaburzeniach łaknienia. Wspomagająco można również stosować korzeń mniszka lekarskiego na raka.

Mniszkowe nalewki mają także obniżać poziom cholesterolu we krwi, łagodzić kaszel i wysypki. Wykazano także, że ekstrakt wodny, uzyskiwany z dojrzałych liści, może spowalniać rozwój raka sutka i prostaty. Podobnie jak jaskółcze ziele, świeży sok mleczny z mniszka służy do usuwania różnego rodzaju grudkowych zmian skórnych. 

Wśród przeciwskazań wymienia się atrezję (niedrożność) dróg żółciowych oraz ropniaka pęcherzyka żółciowego. Stosowanie w czasie kamicy żółciowej musi kontrolować lekarz. Ze względu na zawartość w składzie substancji goryczowych osoby wrażliwe na ich działanie mogą skarżyć się na zgagę i problemy żołądkowe.

Liście mniszka - zastosowanie

Poza medycyną, mniszek pospolity wykorzystuje się jako roślinę pastewną, miododajną, a także jako element diety. Z młodych świeżych liści przyrządza się popularną na południu Europy sałatkę wiosenną. Na bazie wywaru z gotowanych kwiatów przygotowuje się tzw. miodek majowy  - wyrób o konsystencji, barwie i smaku zbliżonych do tradycyjnego miodu. Z płatków mniszka, z dodatkiem cukru i cytryny, wytwarza się wino kwiatowe, a także zdrowy syrop z mniszka, który jest zdrowym zamiennikiem cukru. Korzenie często wykorzystuje się jako zamiennik kawy, podobnie jak cykorię. Co więcej, również z korzenia przyrządza się smaczne piwo.

Mniszek lekarski znany jest także z tego, że dobrze wchłania metale ciężkie, jak cynk, chrom, ołów, kobalt, rtęć, kadm i inne. Naturalny kauczuk, uzyskiwany z korzenia rośliny, stosuje się obecnie do produkcji opon samochodowych.

 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości