Leki na nadciśnienie mogą pomóc na COVID-19.
Leki na nadciśnienie mogą pomóc na COVID-19.

Stosujesz ten lek? Może uratować Ci życie po zakażeniu COVID-19

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Substancje stosowane przeciwko nadciśnieniu tętniczemu obniżają śmiertelność wśród osób, które zostały zainfekowane koronawirusem. Spada ona wraz z ich stosowaniem o 32 proc. – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI).

W komunikacie autorzy studium wyjaśnili, że liczba zgonów jest niższa w przypadku używania dwóch grup substancji stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Według naukowców SEMI, którzy swoje studium opublikowali w naukowym piśmie “Journal of Clinical Medicine”, wysoką skuteczność w hamowaniu śmiertelności chorych na COVID-19 zaobserwowano przy użyciu inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), czyli grupy leków stosowanych głównie w terapii nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca.

Drugą skuteczną w obniżaniu śmiertelności zakażonych koronawirusem okazały się w badaniu hiszpańskich naukowców antagonisty receptora angiotensyny II (ARB). Także ta grupa leków powszechnie stosowana jest do leczenia nadciśnienia tętniczego. A mechanizm ich działania polega na blokowaniu receptora angiotensynowego typu 1.

Leki na nadciśnienie a koronawirus

Hiszpańscy naukowcy wyjaśnili, że w trakcie badania uwzględnili szczególnie starszą grupę wiekową pacjentów, gdyż, jak wskazali, to właśnie oni są najbardziej narażeni na zgon wskutek zakażenia koronawirusem. Ich średnia wieku wyniosła 67 lat.

Łącznie w badaniu sprawdzono oddziaływanie leków na nadciśnienie u blisko 3 tys. pacjentów z nadciśnieniem. Dla porównania wskaźnika śmiertelności użyto grupy zakażonych koronawirusem liczącej ponad 7 tys. osób bez problemów z nadciśnieniem tętniczym.

Naukowcy wskazali, że wydzielona podczas studium grupa pacjentów cierpiała równocześnie na COVID-19 oraz na nadciśnienie tętnicze, stąd przyjmowała leki z grupy ACEI oraz ARB. Podkreślili, że terapia tymi środkami nie została na nich wymuszona.

Czytaj też:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Rozmaitości