Choć szczepienie przeciwko grypie nie uchroni nas przed koronawirusem, to specjaliści i tak je zalecają. W pośredni sposób może pomóc w walce z nowym patogenem.
Eksperci uważają, że że warto zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej nawet teraz, gdy sezon grypowy powoli się kończy.
Koronawirus a grypa
Wirus grypy, podobnie jak koronawirus, należy do wirusów oddechowych. Ponieważ objawy zakażenia są podobne jak w innych infekcjach tego typu, bez szczegółowych badań trudno określić, czy mamy infekcję spowodowaną przez wirusa grypy, czy SARS-CoV-2.
"Należy mieć świadomość, że wirus grypy, wnikając do naszego układu oddechowego, powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, a tym samym otwiera drogę innym patogenom (wirusom lub bakteriom). To tak, jakbyśmy zamknęli mieszkanie, ale klucz zostawili w zamku dla złodzieja, czyli dla patogenu. Można domniemywać, że z kolei wniknięcie wirusa SARS-CoV-2 do organizmu uczyni naszą podatność na grypę większą. Jest to jeszcze jeden powód do tego, aby zaszczepić się właśnie teraz przeciwko grypie" – przekonuje prof. dr hab. Jerzy Duszyński na stronie Polskiej Akademii Nauk.
Wirus grypy dziesiątkował populację ludzką od najdawniejszych czasów - w ubiegłym stuleciu mieliśmy aż trzy pandemie grypy: grypa "hiszpanka"(1918/1919r.), grypa azjatycka (1957/1958 r.) i grypa Hongkong (1968/1969 r.).
Choć każda z nich przebiegała inaczej, wniosek jest jeden: nie da się przewidzieć przebiegu i skali takiej epidemii. Dlatego specjaliści są zgodni, że działania prewencyjne należy wdrożyć szybko po ogłoszeniu pandemii uwzględniając także najgorszy scenariusz – jedni nazywają to straszeniem i wybuchem paniki, inni dmuchaniem na zimne.
Zobacz też: Koronawirus a grypa podobieństwa i różnice
Wciąż można się szczepić przeciwko grypie
Wirus grypy i choroba, którą wywołuje, są często lekceważone. Tymczasem grypa to choroba o ciężkim przebiegu, która w niektórych przypadkach może spowodować nieodwracalne powikłania, a w innych - śmierć. Dlatego zarówno Światowa Organizacja Zdrowia jak i wiele krajowych i zagranicznych instytucji naukowych, włączając Polską Akademię Nauk i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny - rekomenduje szczepienia przeciwko grypie.
- Szczepienie przeciwko grypie ciągle ma sens, bowiem okres dużej aktywności wirusa grypy jeszcze się nie skończył. Zachorowania są ciągle częste, mogą być ciężkie i wymagać hospitalizacji – więc warto – mówi prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz z Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Narodowego Instytutu Leków.
Epidemie grypy zbierają śmiertelne żniwo
Co roku w sezonie epidemicznym mamy do czynienia z mniejszymi lub większymi epidemiami grypy. W tym roku w Chinach oprócz grypy pojawił się nowy koronawirus SARS-CoV-2, który powoduje liczne zachorowania w skali globalnej.
- Osoby, które się jeszcze nie zaszczepiły, zgodnie z zaleceniami WHO mogą zaszczepić się nawet teraz, ale w ciągu tygodnia powinny unikać kontaktu z osobami zagrypionymi - mówi prof. dr hab. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. - Nie ma dowodów, że szczepionka przeciwko grypie może zapobiec lub zapewnić lżejszy przebieg zakażenia koronawirusem. Ma jednak sens ze względu na grypę, która sama w sobie jest groźna – podkreśla prof. Hryniewicz.
Warto przy tym pamiętać, że w razie pesymistycznego rozwoju scenariusza rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, każde miejsce szpitalne, zwłaszcza dla osób z dolegliwościami ze strony układu oddechowego, może mieć olbrzymie znaczenie. Tymczasem, jak wynika z danych NIZP-PZH, tylko w okresie od 8 do 15 lutego tego roku z ogółem zarejestrowanych 200 194 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę do szpitala skierowano 1325 osób. W 95 proc. przypadków było to spowodowane dolegliwościami ze strony układu oddechowego.
W ubiegłym sezonie grypowym, od 1 września 2018 r. do 15 marca 2019 r., zanotowano łącznie 3 337 044 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne.
Polecamy: Zasady domowej kwarantanny z powodu koronawirusa COVID-19
KJ
Inne tematy w dziale Rozmaitości