Program Profilaktyka 40 Plus obejmie blisko jedenaście milionów Polaków od czterdziestego do sześćdziesiątego piątego roku życia.
Jest to pierwszy tak szeroko zakrojony program badań profilaktycznych w Polsce.
Pacjent będzie mógł skorzystać z Pakietu 40 Plus:
- jeżeli ma od 40 do 65 lat
- bezpłatnie
- bez skierowania
- co pięć lat
Gdzie zrobić badania?
W ramach Program Profilaktyka 40 Plus lekarz oceni indywidualne czynniki ryzyka zachorowania na najbardziej rozpowszechnione choroby.
Badania będzie można wykonać w ramach medycyny pracy (w przypadku pracowników) lub w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla osób, które nie podlegają badaniom pracowniczym.
W tym celu wykona badania krwi, w tym morfologię, glukozę oraz cholesterol, czyli parametry świadczące o stanie zdrowia.
Jeśli w wyniku oceny stwierdzone zostaną czynniki ryzyka lub wyniki badań będą niepokojące, lekarz wykona bardziej szczegółowe badania laboratoryjne, EKG, USG lub skieruje na konsultację m.in. u kardiologa, diabetologa czy onkologa.
Program został przygotowany zgodnie z wytycznymi klinicznymi w obszarze kardiologii i onkologii oraz w oparciu o rozwiązania organizacyjne przyjęte m.in. w Wielkiej Brytanii.
– Program badań profilaktycznych skierowany jest do Polaków w wieku od czterdziestego do szęśćdziesiątego piątego roku życia – stwierdził Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Skorzystać z nich będą mogły wszystkie osoby, zarówno pracujące, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą lub są bez pracy, ale posiadają ubezpieczenie zdrowotne. – Do tej pory nigdy nie było w Polsce badań profilaktycznych przeprowadzanych na taką skalę. Wprowadzając pakiet badań 40 Plus chcemy na wczesnym etapie wykryć choroby cywilizacyjne - zdiagnozować je, gdy nie dają jeszcze żadnych niepokojących objawów –.wyjaśnił wiceminister.
Wczesne rozpoznawanie chorób
Program Profilaktyka 40 Plus nakierowany jest na wczesne rozpoznanie chorób układu krążenia, onkologicznych i cukrzycy.
Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje prawie żadnych niepokojących oznak.
Nowotwór w pierwszym okresie nie boli. Gdy pojawi się ból może być już za późno na całkowite wyleczenie. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, czasami już nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
Specjaliści medycyny pracy będą mogli przeprowadzić badania w ramach Profilaktyki 40 Plus w ramach obowiązkowych badań profilaktycznych: wstępnych, okresowych oraz kontrolnych. Pracownik kwalifikujący się do programu badań profilaktycznych otrzyma od pracodawcy wraz ze skierowaniem do lekarza medycyny pracy informację o możliwości udziału w Program Profilaktyka 40 Plus.
– Wykorzystanie potencjału medycyny pracy gwarantuje wysoką zgłaszalność - podkreśla dr Paweł Wdówik, konsultant krajowy ds. medycyny pracy. – Ponieważ badania lekarskie przeprowadzane w ramach medycyny pracy są obowiązkowe, dlatego obejmują często osoby niekorzystające na co dzień z opieki zdrowotnej. Dziś w ramach medycyny pracy u niemal 12,5 mln pracowników co roku wykonuje się ponad 4,5 miliona badań. Lekarz medycyny pracy ma unikalną możliwość wykrycia zaburzeń w stanie zdrowia pracownika na ich wczesnym etapie.
Podstawowy pakiet badań
Podstawowy pakiet badań obejmie:
- morfologię;
- stężenie cholesterolu całkowitego i poziomu glukozy;
- pomiar tętna i ciśnienia tętniczego;
- określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index - BMI);
- zbadanie pacjenta przez lekarza;
- ocenę czynników wystąpienia u pacjenta chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy.
W ramach pakietu podstawowego każdy Polak w wieku od czterdziestego do sześćdziesiątego piątego roku życia ma mieć wykonane badania krwi: w tym morfologię, cholesterol oraz glukozę.
Eksperci od lat zabiegali o włączenie morfologii do pakietu badań medycyny pracy. Podkreślali, że krew odzwierciedla to, co się dzieje w organizmie. Wykryte zaburzenia krwinek mogą być spowodowane przez choroby układu krwiotwórczego, w tym choroby nowotworowe. Obniżone pewne wartości mogą świadczyć o anemii.
Wprowadzenie do podstawowego pakietu badań profilaktycznych stężenia glukozy pozwoli wcześniej wykryć cukrzycę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Teraz w wielu przypadkach cukrzyca wykrywana jest za późno, bo na wstępnym etapie przebiega bezobjawowo, podobnie jak choroby układu krążenia.
Jeśli wyniki podstawowych badań będą niepokojące, lekarz medycyny pracy i lekarz rodzinny będzie mógł wykonać u pacjenta diagnostykę poszerzoną lub skierować go na konsultację innych lekarzy specjalistów np.: onkologa, diabetologa czy kardiologa.
Pogłębiony pakiet badań
Pakiet pogłębiony, w zależności od zidentyfikowanego ryzyka, obejmie:
- kontrolne badania biochemiczne krwi (diagnostyka chorób układu krążenia): stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterol, HDL-cholesterolu, trójglicerydów;
- kontrolnie poziom glukozy na czczo lub hemoglobiny glikowanej HbA1c lub doustny test obciążenia glukozą (diagnostyka cukrzycy);
- badanie EKG (diagnostyka chorób układu krążenia);
- USG jamy brzusznej w kierunku tętniaka aorty;
- test na obecność krwi utajonej w kale (diagnostyka onkologiczna w kierunku raka jelita grubego);
- poziom PSA (diagnostyka onkologiczna w kierunku raka prostaty u mężczyzn);
- konsultację lekarza specjalisty np.: onkologa, kardiologa, diabetologa.
Badania przesiewowe
Pacjenci będą mogli skorzystać także z badań przesiewowych realizowanych w ramach ogólnopolskich programów zdrowotnych, regionalnych programów zdrowotnych oraz Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN), w szczególności:
- mammografia – diagnostyka raka piersi;
- cytologia - diagnostyka raka szyjki macicy;
- kolonoskopia - diagnostyka raka jelita grubego;
- niskodawkowa tomografia komputerowa – diagnostyka raka płuca;
- badanie dermoskopowe, badanie wideoskopowe – diagnostyka raka skóry;
- badania w ramach programów profilaktyki wykrywania nowotworów głowy i szyi;
- badania w ramach programu opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.
Program będzie finansowany w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szacowane koszty to ok. 1,8 mld w ciągu pięciu lat, przy czym koszty zależne będą od liczby osób, u których wystąpią wskazania do pakietu rozszerzonego. Badania będą możliwe do przeprowadzenia od 1 stycznia 2021 r. Związane jest to z koniecznością przeprowadzenia procesu legislacyjnego i wprowadzenia zmian organizacyjnych przez podmioty, które będą realizowały program.
KW
Inne tematy w dziale Rozmaitości