Koronawirus z Wutah rozprzestrzenia się. Chińskie władze ograniczyły ruch osobowy z 13 miast i zalecają ludziom niewychodzenie z domów. W Europie odnotowano trzy przypadki zakażenia nowym koronawirusem we Francji. Zakażeni mogą znajdować się także w Wielkiej Brytanii.
Do tej pory zarażonych nowym koronawirusem jest już ponad 1000 osób, spośród których 57 jest stanie krytycznym – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Władze Chin oficjalnie potwierdziły 41 ofiar śmiertelnych.
Większość przypadków została zgłoszona w mieście Wuhan (prowincja Hubei). Zanotowano również przypadki stwierdzenia zachorowań u osób powracających z miasta Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, USA).
Sytuacja z koronowirusem w Chinach
GIS w komunikacie przypomniał, że wszystkie loty z Wuhan w Chinach zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w pobliskiej miejscowości Huanggang. W obu miastach miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.
Objawy zakażenia to gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.
GIS potwierdza transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.
W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż dla osób podróżujących z krajów UE/EOG do Wuhan, istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zakażenia po bliskim kontakcie z osobą z objawami choroby.
Koronawirus na świecie - trzech zakażonych we Francji
Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało, że w USA pojawił się drugi potwierdzony przypadek zarażenia wirusem z Wuhan. 63 osoby w 22 stanach poddane są badaniom, które mają ustalić, czy również one są zarażone koronawirusem.
Zarażona wirusem z Wuhan kobieta po sześćdziesiątce mieszkająca w Chicago została już hospitalizowana i jest leczona w izolacji, a jej stan jest stabilny - podały lokalne władze.
Na razie zagrożenie związane z epidemią nowego wirusa jest w Ameryce niewielkie, "ale sytuacja szybko się zmienia".
Po Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanie i USA, kolejne pojedyncze przypadki odnotowano w Singapurze, Wietnamie, Arabii Saudyjskiej oraz Wielkiej Brytanii (Szkocja).
We Francji wystąpiły już trzy przypadki zakażenia nowym koronawirusem. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem zdiagnozowano u pochodzącego z Chin 48-letniego mieszkańca Bordeaux, który niedawno ze względów zawodowych był w Wuhan i w środę wrócił do Francji. Obecnie jego stan oceniany jest jako "dobry".
Drugi pacjent również podróżował do Chin, jest on leczony w izolacji w paryskim szpitalu. Na temat trzeciego też nie ma na razie szczegółowych informacji, prawdobodobnie jest to krewny jednej z dwóch osób, u której wcześniej stwierdzono koronawirusa.
Nie ma zagrożenia dla Polaków
Ministerstwo zdrowia uspokaja: nie ma na dziś zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem dla Polaków. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Główny Inspektorat Sanitarny – przekazał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.
Poinformował, że szef MZ Łukasz Szumowski spotkał się z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem w związku ze zmianą ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Główny inspektor sanitarny przy tej okazji przedstawił ministrowi szczegółowe informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się na świecie koronawirusa.
- Minister zdrowia uspokaja: nie ma na dziś zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem dla Polaków. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Główny Inspektorat Sanitarny – przekazał Andrusiewicz.
- Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poprosił ministra Jarosława Pinkasa o bieżące raportowanie sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – dodał.
Zaznaczył, że Główny Inspektor Sanitarny jest w tym zakresie w bieżącym kontakcie ze służbami Światowej Organizacji Zdrowia. - Wszystkie służby podległe ministerstwu zdrowia pracują na rzecz pełnego zabezpieczenia zdrowia Polaków - zapewnił.
WHO obserwuje sytuację
Na wielu lotniskach na całym świecie powzięto nadzwyczajne środki ostrożności. Wcześniej na takie kroki zdecydowano się w w USA, Wielkiej Brytanii i Australii. O wzmożonych kontrolach i prowadzeniu systemowego monitoringu temperatury ciała pasażerów poinformowały władze lotnisk w Dubaju, Kairze, w RPA oraz w Turcji.
Po dwudniowej naradzie ekspertów Światowej organizacji Zdrowia zapewniono, że WHO bardzo uważnie obserwuje rozwój sytuacji i nakłania krajowe władze medyczne do podjęcia wszelkich środków ostrożności, jednak - co podkreślono w oświadczeniu dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosa Ghebreyesusa - "jest jeszcze za wcześnie, by ogłaszać międzynarodową sytuację nadzwyczajną w związku z pojawieniem się nowego koronowirusa". Może się to jednak okazać konieczne - podkreślił Ghebreyesu.
Didier Houssin, który przewodniczył naradzie w Genewie powiedział dziennikarzom, że liczba zakażeń poza Chinami jest wciąż niewielka, a władze ChRL powzięły cały szereg środków prewencyjnych, które mogą ograniczyć rozwój potencjalnej epidemii. To daje pewne nadzieje - wskazał.
Jak przeciwdziałać koronowirusowi?
Aby uniknąć zakażenia koronowirusem należy przestrzegać kilku zasad:
- Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol,
- Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,
- Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,
- Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach,
- Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem,
- Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,
- Zaszczep się przeciw grypie,
- Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.
KJ
Inne tematy w dziale Rozmaitości