Znane są prozdrowotne właściwości powszechnie znanych roślin takich jak mniszek lekarski, szałwia, pokrzywa czy skrzyp polny. Ostatnio bardzo popularnym ziołem stał się czystek. Mówi się o jego cudownych właściwościach leczniczych. Jak wygląda, jakie ma zastosowanie i jak wpływa na organizm - o tym poniżej.
Czystek - jak wygląda, gdzie rośnie?
Czystek to roślina z rodziny czystkowatych (Cistaceae), występująca przede wszystkim w Azji Zachodniej oraz w południowej Europie. Liczy 50 różnych gatunków, a najczęściej spotykanymi odmianami hodowlanymi są: czystek kreteński, czystek szary (siwy), czystek ladanowy (żywicowy) oraz czystek wawrzynolistny (laurolistny). W Polsce roślina ta występuje tylko w uprawie.
Dzięki dużej zawartości polifenoli, czyli silnych antyoksydantów, czystek ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.

Właściwości lecznicze czystka
Lista korzyści płynących z działania czystka jest bardzo długa. Ze wszystkich ziół w Europie posiada najwięcej właściwości leczniczych.
Roślina ta jest cennym źródłem polifenoli, czyli związków przeciwutleniających. Mają one właściwości antybiotyczne, działają przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie oraz przeciwhistaminowo. Ich zadaniem jest hamowanie stanów zapalnych. Uczestniczą w zwalczaniu wolnych rodników, które mogą przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych. Obecnie prowadzone są liczne badania, które mogą dowieść skuteczność czystka na tym polu. Zapobiegają także powstawaniu blaszek miażdżycowych oraz infekcjom górnych dróg oddechowych.

Czystek na odchudzanie
Jednak mitem jest to, że czystek zapewnia utratę wagi. Czystek nas nie odchudzi. Tylko zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna mogą doprowadzić do spadku masy ciała, natomiast sam czystek nie jest środkiem odchudzającym.
Dietetycy podkreślają jednak, że odchudzające herbatki z czystka pomagają pozbyć się z organizmu toksyn i szkodliwych substancji, a oczyszczenie jest pierwszym krokiem do walki z dodatkowymi kilogramami. Regularne picie czystka wspomaga również prawidłowe działanie układu pokarmowego. W praktyce pozwala to przyspieszyć przemianę materii i pomaga zachować odporność, co jest konieczne dla zdrowia przy przejściu na niskokaloryczną dietę. Nie można również zapominać, że czystek działa odmładzająco na ciało, hamując procesy starzenia.

Herbatka z czystka
Aby przygotować dobry napar z czystka, warto poświęcić chwilę na wybranie odpowiedniego suszu. Jeśli oprócz liści zawiera także zmielone łodygi, otrzymamy nieco bardziej gorzki smak napoju. Warto także zwrócić uwagę na to, czy czystek pochodzi z upraw kontrolowanych (oznakowanych napisem BIO). To gwarantuje wysoką jakość i dobry smak. Można także skorzystać z saszetek do ekspresowego parzenia.
Czystek – sposób przygotowania
- łyżeczkę suszu lub torebkę zalać wrzącą wodą
- parzyć pod przykryciem od 5 do 8 minut
- odcedzić lub wyjąć sitko
- jedną porcję można zaparzać nawet 3 razy

Nie przegap: Tych diet należy unikać
KJ
Komentarze
Pokaż komentarze (16)