Atmosfera Ziemi pochłania ok 150 W/m2 energii emitowanej przez powierzchnię, dajac tzw. efekt cieplarniany.
Konia z rzędem temu, kto dokładnie wskaże ile z tych 150 W/m2 pochłaniane jest przez CO2.
Sztuczna inteligencja ostro się broni przed podaniem wartości, ostatecznie podajac ok 30 W/m2.
Podawane wartości pochłania przez CO2 bywaja liczne przy założeniu, że niebo jest bezchmurne, co jest nonsensem.
Wzrost pochłaniania energii przez CO2 w zależności od jego stężenia nie jest proporcjonalny ale logarytmiczny.
Istnieja trudne do oceny wiarygodności opinie lub prace podające znacznie niższe wartości pochłaniania energii przez CO2 np. 12W/m2 lub 5 W/m2.
Udział emisji człowieka w emisji całkowitej wynosi ok 5%, pozostałe 95% to emisje naturalne, wulkany itd.
Całkowity wzrost temperatury z powodu efektu cieplarnianego to ok 33 stopnie Celsjusza.
Zatem na CO2 przypada od 2 do 9 stopni w zależności od "założeń". Zatem na 5% ludzkiej emisji przypada od 0,1 do 0,45 stopnia C jeśli zależność jest proporcjonalna. Zatem podwojenie emisji CO2 odpowiadałoby za wzrost temperatur o 0,1 do 0,45 st. C jeśli zależność miedzy stężeniem CO2 a gromadzeniem energii i wzrostem temperatury jest liniowa, a jest prawdopodobnie logarytmiczna.
Im cieplej tym warunki do życia na Ziemi są lepsze. Obecnie w porównaniu z okresem 450 mln lat wstecz mamy okres bardzo chłodny, zazwyczaj było na Ziemi znacznie cieplej niż teraz.
Obecnie dla "obniżenia" temperatury Ziemi:
- nakłada się na populację Zachodu a w szczególności Europy bardzo wysokie podatki
- niszczy się konkurencyjność i przemysł europejski
- postuluje się ograniczanie ilości ludzi poprzez ograniczanie ilości nowych urodzeń
Politycy nas reprezentują. Podobno.
https://www.climate4you.com/Polar%20temperatures.htm#Diagram%20ArcticMAAT
https://bibliotekanauki.pl/articles/1857115
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666496823000456
https://courses.seas.harvard.edu/climate/eli/Courses/global-change-debates/Sources/CO2-saturation/more/Zhong-Haigh-2013.pdf
https://www.noaa.gov/jetstream/atmosphere/energy
https://www.noaa.gov/jetstream/atmosphere/energy
ps 2.
Wyjaśnienie efektu cieplarnianego:
1. Zależność pomiędzy strumieniem energii docierającym lub emitowanym przez ciało a jego temperaturą określa prawo Boltzmanna:
gdzie: F - strumeń/energia promieniowania, T - temperatura, sigma - stała Boltzmanna = 0,0000000576
Stąd można wyliczyć odwrotnie temperaturę ciała, jeśli znamy wielkość pochłanianej przez nie energii promieniowania:
2. Można zmierzyć ilość promieniowania Słońca docierającą do Ziemi. To 340 W/m2 [Watów na metr kwadratowy powierzchni]
3. Albedo Ziemi - współczynnik odbijania docierającej energii ze Słońca wynosi ok 0,3 lub 30%. Stąd z 340 W/m2 Ziemia pochłania, ogrzewając się, ok 240 W/m2.
4. Temperatura powierzchni Ziemi bez efektu cieplarnianego z drugiego wzoru pkt 1. wyniesie 254 K czyli -19 stopni Celsjusza
5. Gazy cieplarniane są - uogólniając - przeźroczyste dla promieniowania widzialnego, a nieprzeźroczyste dla podczerwonego. Ziemia pochłania promieniowanie widzialne ze Słońca, ale wypromieniowuje pochłoniętą energię w postaci promieniowania podczerwonego, które jest z kolei absorbowane przez gazy cieplarniane.
Gazy cieplarniane podgrzewane promieniowaniem podczerwonym z powierzchni Ziemi następnie to promieniowanie emitują, częściowo w kierunku przestrzeni kosmicznej, częściowo z powrotem w kierunku Ziemi.
Stąd część energii, która bez gazów cieplarnianych emitowana byłaby w kosmos, zaczyna być "odbijana niczym piłeczka pingpongowa" pomiędzy powierzchnią Ziemi a "kożuchem" tych gazów w atmosferze, podnosząc temperaturę powierzchni Ziemi i atmosfery.
6. Średnia temperatura powierzchni Ziemi to ok 15 stopni Celsjusza = 288 Kelvina, węc z prawa Boltzmana dla tych wartości wielkość energii wypromieniowywanej to 396 W/m2.
7. Różnica pomiędzy energią wypromieniowywaną przez powierzchnię Ziemi a docierającą do powierzchni Ziemi ze Słońca to ok 150 W/m2. To wielkość energii "złapanej" w wymianę pomiędzy gazami cieplarnianymi otaczającymi powierzchnię Ziemi a samą powierzchnią. Obecność tych gazów podnosi temperaturę w jakiej żyjemy o ok 34 stopnie Celsjusza.
8. Zmiany ilości gazów cieplarnianych w atmosferze są efektem skomplikowanych i nie do końca poznanych procesów.
Przykładowo sam wzrost temperatury w skutek zwiększenia aktywności słońca podniesie temperaturę oceanów, a ponieważ rozpuszczalność CO2 w wodzie maleje ze wzrostem temperatury, to oceany wyrzucą do atmosfery dodatkowe CO2.
Z kolei podgrzanie Ziemi i oceanów, może prowadzić do zwiększenia pary wodnej w atmosferze, a więc zdolności generowania chmur, które z kolei będą odbijać promieniowanie słoneczne, co prowadzić będzie do ochładzania powierzchni.
Istnieje możliwość, że wzrost stężenia CO2 w atmosferze nie jest przyczyną wzrostu temperatury, ale skutkiem tego wzrostu.
9. Cieplejsza Ziemia i więcej CO2 to więcej roślin, zieleni i lepsze warunki do rozwoju życia.
Inne tematy w dziale Rozmaitości