Zbyszek Zbyszek
139
BLOG

Czy Polaków stać na własne mieszkanie?

Zbyszek Zbyszek Społeczeństwo Obserwuj notkę 6
“Im więcej państwo stara się zainwestować pieniędzy w, na przykład, tanie kredyty mieszkaniowe, tym częściej deweloperzy korzystają” – Donald Tusk
    “Im więcej państwo stara się zainwestować pieniędzy w, na przykład, tanie kredyty mieszkaniowe, tym częściej deweloperzy korzystają”

– Donald Tusk

 

W latach 2005 – 2020 wzrost cen mieszkania w Polsce był najwyższy spośród 24 krajów UE, które publikują takie dane i wyniósł 142%, czyli mieszkanie kosztujące w roku 2005 200 tys złotych, w roku 2020 kosztowało ponad 480 tys złotych.

Wg NASK w internecie, na platformach społecznościowych pojawiło się 15 tysięcy wpisów, generowanych przez tak zwane boty – programy udające faktycznych ludzi – zachwalających program “Kredyt na start”.

Budowaniem mieszkań w PRL zajmowało się państwo. Powstające mieszkania były często małe i nieodpowiedniej jakości. Jednak w rekordowym 1978 roku, Polacy nabyli 280 tysięcy nowych mieszkań, tego wyniku do tej pory nie udało się pobić. Jednak aby mieszkanie “dostać”, w PRL czekało się wiele, nawet kilkanaście albo więcej lat.

Wraz ze zmianą systemu, budowaniem mieszkań zajęli się przedsiębiorcy zwani popularnie “deweloperami”. W czasie swojej pierwszej kadencji PiS wprowadziło program “Rodzina na swoim”. Program ten działał pomimo zmiany władzy w latach 2007-2013 i miał na celu wsparcie budownictwa deweloperskiego poprzez system dopłat do odsetek od kredytów hipotecznych. Idea programu opierała się na założeniu, że ułatwienie dostępu do kredytów pobudzi rynek i zwiększy ilość nabywanych mieszkań.

Skutkiem programu okazał się skokowy wzrost cen mieszkań, szczególnie w okresie 2006-2008. Program “Rodzina na swoim” w efekcie dopłacał do zysków banków i deweloperów nie zwiększając zdolności Polaków do nabywania mieszkań. Mimo “wsparcia” programu, wzrost cen sprawił, że o mieszkanie było Polakom jeszcze trudniej.

image

image

image


W Polsce źródłem budowy mieszkań są:

  •     inwestycje deweloperskie – 60%
  •     inwestycje indywidualne – 39%
  •     inne, w tym spółdzielcze, komunalne itd < 2%


    Program "Mieszkanie plus".

    “Niejako składam, będzie w budowie, ma być w budowie 100 tysięcy mieszkań. Rozliczycie mnie państwo, popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu “Mieszkanie plus” będzie wybudowane.”

– Mateusz Morawiecki

Ile przez 7 lat wybudowano mieszkań z tego programu? W zależności od sposobu liczenia i źródeł od 3,5 do ok 20 tysięcy mieszkań. Program zamknięto z powodu niepowodzenia.

Program "Bezpieczny kredyt 2%"

Aby “pomóc” Polakom 1 lipca 2023 r. zaczęto nowy program “Bezpieczny kredyt 2%”. Minister Waldemar Buda twierdził, że program nie wpłynie na wzrost cen nieruchomości.

W rzeczywistości program “Bezpieczny kredyt 2%” wywołał największy wzrost cen mieszkań od 2007 roku. Np. w (rekordowym?) Białymstoku ceny mieszkań wzrosły o 55% w ciągu roku. Mieszkania stały się praktycznie niedostępne dla młodych ludzi w Polsce.

1 stycznia 2024 BGK opublikował informację, że przyjmowanie wniosków o kredyt BK2 zostaje wstrzymane.

Obecnie rozważne jest wprowadzenie programu “Kredyt na start”

    “Każda technika jaką staramy się użyć, na przykład obniżenie oprocentowania albo ta idea – zero procent jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe dla młodych, one przynoszą bardzo szybko efekty też niepożądane czyli wzrost cen.”

– Donald Tusk

Powstaje pytanie dlaczego mimo świadomości, że z dopłat do kredytów korzystają przede wszystkim deweloperzy i banki, że powoduje to wzrost cen mieszkań, co czyni je coraz trudniej dostępnymi dla młodych Polaków, nadal prowadzone są prace w kierunku dalszych dopłat? Pomimo upływu tylu lat,  pomimo zmienności osób czy podmiotów podejmujących decyzje?

Kto zarabia na publicznych pieniądza przeznaczanych na wsparcie budownictwa?

image

Marża Ronson Developement w I półroczu 2024 wyniosła 48%. Gdy w 2017 średnio 17,9%. Uśredniona marża deweloperów pod koniec 2023 wyniosła ponad 31%. Zysk sektora bankowego podwajał się rok do roku w latach 2021, 2022, 2023. Znacznie więcej Polaków mieszka z rodzicami niż średnia europejska. W ciągu ostatnich 8-10 lat ceny za metr kwadratowy w wielu polski miastach podwoiły się.

image

 

Tekst na podstawie i w postaci przytoczeń z video poniżej. Jak jest w istocie? Czy rzeczywiście pomoc rządowa w postaci dopłat do odsetek kredytowych podwyższa ceny mieszkań czyniąc ich nabycie trudnym dla Polaków? Sytuacja młodych staje się trochę dramatyczna. Nie mogą kupić mieszkania, a wynajem jest coraz trudniejszy do udźwignięcia. To zamyka perspektywy życiowe i kreuje zła sytuację. Czy politycy to rozumieją?


Video źródłowe:


Zbyszek
O mnie Zbyszek

http://camino.zbyszeks.pl/  Kopia twoich tekstów: http://blog.zbyszeks.pl/2068/kopia-bezpieczenstwa-salon24-pl/

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo