Zbigwie Zbigwie
1622
BLOG

Hans Rudolf Giger

Zbigwie Zbigwie Kultura Obserwuj notkę 9

Szwajcar H.R. Giger, wyznawca Salwatora Dali oraz wielbiciel Hovarda Phillipsa Lovecrafta jest uznawany za jednego z największych na świecie twórców realizmu fantastycznego. Urodził się w 1940 roku w rodzinie chemika w Chur w Szwajcarii, w 1962 roku przeniósł się do Zurychu, gdzie studiował architekturę i wzornictwo przemysłowe w Szkole Sztuki Użytkowej. Cierpiał na zaburzenia snu i swoje pierwsze artystyczne doświadczenia traktował jako rodzaj terapii. Idee, jakie mu przychodziły do głowy były związane z koszmarami: zimne i mechanistyczny przedstawiane ludzkie ciała i ich części, hybrydy ludzi - maszyn, w których zapewne Freud mógłby znaleźć wiele interesującego. 

z

W 1964 roku powstały jego pierwsze dzieła sztuki, głównie rysunki tuszem i obrazy olejne, które były pokazane podczas jego pierwszej indywidualnej wystawy w 1966 r.  

Międzynarodowa publiczność po raz pierwszy usłyszała o nim w 1971 r., kiedy wydał swoje pierwsze portfolio. I potem posypały się zamówienia - powstawały jego najbardziej znane dzieła w oparciu o surrealistyczne, biomechaniczne krajobrazy snu, które doprowadziły go do sławy światowej.

W 1975 r. Giger rozpoczął prace z chilijskim reżyserem Alejandro Jodorowsky’m nad ekranizacją znanej powieści „Diuna”, lecz nic z tego nie wyszło. Tam poznał scenarzystę Dana O’Bannona, którym głęboko wstrząsnęły  szkice Gigera. O’Bannon powrócił do Hollywood i zaczął pisać scenariusz o „monstrach Gigera”. I tak powstał jeden z najsłynniejszych filmów kina światowego science-fiction: „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. Gdy scenariusz został skierowany do produkcji w 1978 r., O’Bannon namówił reżysera Ridleya Scotta do zlecenia Gigerowi opracowania filmowego monstrum. Bazę stanowił rysunek „Necronom IV” ze zbioru „Necronomicon”, który powstał pod wpływem Lovecrafta.

z

Kliknij i obejrzyj prace Gigera!

Oryginalne obrazy Gigera wydają się bardziej antropomorficzne niż te przedstawiane w filmach z udziałem jego stworów.

Za stworzenie postaci „Obcego” Giger został nagrodzony Oscarem w 1980 r.

z

Przyjaciółka Gigera artystka Li Tobler.

Dla Gigera granice między człowiekiem, maszyną i architekturą zacierały się, i nigdy nie były ostro wyrażone. Jego stwory określano jako bio – mechaniczne.

z

„Diuna” nie była jedynym odłożonym na półkę projektem, do którego przygotowywał obrazy Giger. W 1980 r. artysta pracował nad filmem „Turysta”- mrocznej fantazji o tajnym nocnym klubie dla przybyszów na Manhattanie. Projekt nie został zrealizowany. Pozostały po nim obrazy obcych stworzone przez Gigera.

z

Jeden z wariantów przyszłej ludzkości według Gigera – dzieci wojny jądrowej, mutanci z zachowanymi typowymi dla artysty kształtami bio – mechanicznymi.

Zmarł Hans Rudolf Giger 12 maja 2014 r. mając 74 lata. Odszedł wybitny artysta, legenda science – fiction i pop kultury. Pamięć o nim pozostanie na zawsze nie tylko wśród miłośników naukowej fantastyki. 

Zbigwie
O mnie Zbigwie

"Niedawno ukazał się interesujący wpis: http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/338033,grawicapy-lataja-w-kosmosie pióra znanego blogera Zbigwie, z wykształcenia fizyka" - http://autodafe.salon24.pl/249413,zagadkowe-analogie. Znajdź ponad 100 moich notek na Forum Rosja-Polska  http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl Poetry&Paratheatre 2010 i 2013. Free counters

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Kultura