Jaki jest portret współczesnej Rosji?
Doskonale go widać w twórczości Timura Szaowa i dyskusji na Forum Rosja-Polska.
Timur Szaow to poeta, muzyk i wykonawca swoich piosenek. Jest mądry, wykształcony i bardzo oczytany. W jego teksty trzeba wczytywać się, a w pieśni - wsłuchiwać się.
Czytajcie! Słuchajcie! I portret współczesnej Rosji ujrzycie!
Zastanówcie się też, czy rzeczywiście jest coś wspólnego pomiędzy tekstami na Forum Rosja-Polska, a tym co pisze i śpiewa Timur Szaow?
Pamiętacie piosenkę słynnego rosyjskiego barda „Towarzysze uczeni” z 1972 roku?
Zapewne nie pamiętacie, więc przypomnę ją:
"Towarzysze uczeni" Włodzimierz Wysocki
Prawie 30 lat później Timur Szaow napisał nową piosenkę o podobnej tematyce dotyczącej stanu rosyjskiej nauki:
"Towarzysze uczeni". 30 lat później. Timur Szaow
Zainteresowania stanem rosyjskiej nauki Szaow odziedziczył zapewne w genach po swoim ojcu. Jego ojciec, Sułtan, miał bardzo szerokie zainteresowania, był inżynierem konstruktorem i wynalazcą. Jego szczególnym upodobaniem było samodzielne studiowanie fizyki teoretycznej.
Szaow, rocznik 1964 w 1987 r ukończył medycynę i dostał nakaz pracy na wsi. Żył początkowo we wiejskiej chałupie w chutorze bez wody, kanalizacji i ogrzewania, razem z żonę, maleńkim dzieckiem i myszami w Karaczajo-Czerkiesji. A przeżył tam nie trzy lata z nakazu pracy, a lat dwanaście.
W 1996 roku posłał kasetę ze swoimi utworami na konkurs do Moskwy i został zauważony.
Pod wpływem życia na wsi, powstała potem jego ulubiona piosenka, która wyniosła go na szerokie wody i zapoczątkowała jego sławę.
"Wioseczka" Timur Szaow
Podoba się Wam wiejskie życie opisane przez Timura Szaowa?

"Бог создал пиво, женщину и Землю" - кадр для мультфильма на песню Тимура Шаова «Деревенька». Он же – иллюстрация для книги его песен с комментариями.
Mnie - mieszczuchowi - bardzo się spodobało!
W 1999 roku Timur Szaow porzucił leczenie ludzi i osiedlił się w Dubnej pod Moskwą i zaczą stawac się coraz bardziej znanym rosyjskim bardem. Dziś już od dawna mieszka w Moskwie i jest sławny.
Portret Rosji w jego piosenkach jest widoczny jak na dłoni. Żeby go ujrzeć, trzeba posłuchać wielu, wielu piosenek Timura Szaowa.
O polityce nie będę pisał i jego „Apolitycznej piosenki” nie będę przytaczał.
Przypomnę tylko jeszcze jedną jego piosenkę napisaną do filmu „Park Sowieckiego okresu”:
"Sowieckie tango" Timur Szaow
Czy Rosjanie tęsknią za ZSRR? To widać z piosenek Timura Szaowa. Są tacy! Każdy może wyciągnąć wnioski sam.
Trzeba jeszcze przeczytać dyskusje z Rosjanami oraz ich dyskusje między sobą na Forum Rosja-Polska. Są tam nawet komuniści uznający jeszcze dzisiaj, że Polaków w Katyniu zamordowali Niemcy, a wszyscy szkalują szlachetnego wodza rewolucji Stalina, który był tak szlachetny, że nie mógł wydać rozkazu zamordowania strzałem w tył głowy tysięcy bezbronnych polskich jeńców! Oburzają się też na przyrównywanie Hitlera i Stalina! A przecież „Kat Stalin” to sformułowanie z "Apolitycznej piosenki" Timura Szaowa.
- Czyżby na Forum Rosja – Polska występowali w znacznej części Rosjanie, których wyśmiewa Timur Szaow?
- Chyba tak!
I jest coś wspólnego i bliskiego w portrecie Rosji, który przedstawia Timur Szaow i w tekstach prezentowanych na Forum Rosja-Polska. Podobne nuty jak w piosence Szaowa „Towarzysze uczeni” można znaleźć o osiągnięciach rosyjskich uczonych tutaj oraz tu na Forum R-P! W tekstach Szaowa można wnioskować sporo o duszy Rosjan – na Forum R-P też o rosyjskiej duszy można znaleźć tekst.
Najlepiej i najwięcej można jednak wnioskować o portrecie wyśmiewanych przez Szaowa swoich współobywateli na podstawie dyskusji pomiędzy niektórymi specyficznymi gośćmi Forum R-P przybywającymi tam z Rosji!
Wiele tekstów publikowanych zarówno w postaci notek jak i komentarzy na Forum R-P pozwala co najmniej zarysować szkic portretu współczesnej Rosji tak samo jak czyni to w swoich piosenkach Timur Szaow. No, może trochę zniekształcony jest ten portret z uwagi na specyficzne poglądy większości występujących na Forum R-P gości z Rosji. Możecie to Państwo sprawdzić czytając tam spory i komentarze gloryfikujących czasy ZSRR Rosjan. Wielkie i szczęśliwe imperium zbudowali ich przodkowie – ZSRR. I wielu z nich tęskni i żałuje, że to mocarstwo przestało istnieć. Niestety, wielu Rosjan chce żyć i czuć się obywatelami wielkiego mocarstwa o znaczeniu światowym.
Całe szczęście, że są i inni Rosjanie, widzący Rosję zawsze bez różowych okularów i zupełnie realnie oceniający rzeczywistość oraz swoją historię.
"Niedawno ukazał się interesujący wpis: http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/338033,grawicapy-lataja-w-kosmosie pióra znanego blogera Zbigwie, z wykształcenia fizyka" - http://autodafe.salon24.pl/249413,zagadkowe-analogie. Znajdź ponad 100 moich notek na Forum Rosja-Polska http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl Poetry&Paratheatre 2010 i 2013.
Free counters
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka